Czekoladowy labrador dla dziecka z zespołem Downa


Pierwszy w Polsce pies terapeuta wyszkolony do pomocy w opiece nad dzieckiem z zespołem Downa zostanie przekazany przez Vectrę, operatora telewizji kablowej w Gdyni, rodzinie wybranej w drodze konkursu. Czekoladowy labrador retriever Czoka wkrótce zakończy specjalistyczne szkolenie prowadzone przez katowicką fundację Dogiq i w połowie grudnia trafi do nowego domu.

Czoka przyszła na świat 1 lutego 2014 roku z rodowodowym imieniem Azgard for Dogiq. W wyniku konkursu nadano jej sympatyczne imię Czoka. Szkolenie suczki rozpoczęło się od zajęć w psim przedszkolu. Miała wtedy cztery miesiące. Czoka jest wyjątkowym psem, bardzo pojętnym, skupionym całkowicie na swojej trenerce, niezwracającym uwagi na bodźce zewnętrzne, czym wzbudza zachwyt publiczności podczas pokazów.

8 października na Uniwersytecie Gdańskim rodzice dzieci z zespołem Downa zorganizowali spotkanie, podczas którego zostały zaprezentowane umiejętności Czoki, kolejnego czworonoga terapeuty. To pierwszy pies przygotowany przez fundację Dogiq do pomocy dziecku z zespołem Downa, ale już piąty pies specjalistyczny, którego operator telewizji kablowej Vectra nieodpłatnie przekaże osobie niepełnosprawnej. Zainteresowane rodziny mogą się zwrócić z prośbą o wysłanie formularza zgłoszeniowego drogą mailową na adres kontakt@dogiq.info. Wybór tej, do której trafi Czoka, nastąpi w drodze konkursu i już w połowie grudnia suczka będzie mogła znaleźć się w nowym domu.

Dzieci z zespołem Downa rodzi się w Polsce kilkaset w ciągu roku i każda rodzina musi podjąć niemały trud w opiece nad nimi. „Terapia z udziałem psa może być znakomitą pomocą – zaktywizuje dziecko ruchowo, pomagając doskonalić sferę ruchu poprzez ćwiczenia wykonywane we współdziałaniu ze zwierzęciem, nauczy obowiązkowości i odpowiedzialności za żywą istotę, rozwijając samodzielność” – informuje fundacja Dogiq. PK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments