Czy czosnek szkodzi psom? Niewiele osób zna prawdę!


Czosnek szkodzi psom - tę informację słyszał już pewnie każdy odpowiedzialny opiekun psa. Jednak czy naprawdę jest on taki toksyczny?

Nie wszystko, co zdrowe dla człowieka, będzie bezpieczne dla psa. Naukowcy i specjaliści od żywienia domowych czworonogów przestrzegają nas przed podawaniem psu przeróżnych resztek ze stołu i przekąsek przeznaczonych dla ludzi. Mogą one wywołać nie tylko chwilowy rozstrój żołądka, ale także poważne zatrucie – nawet ze skutkiem śmiertelnym. Wśród najniebezpieczniejszych produktów dla psów wymienia się między innymi winogrona i rodzynki, czekoladę, orzechy makadamia, cebulę i czosnek. Jednak czy na pewno czosnek szkodzi psom? Sprawdź, czy naprawdę czosnek jest aż tak niebezpieczny dla domowych czworonogów!

Czy czosnek zawiera toksyczne dla psów substancje?

Czosnek, tak jak inne warzywa cebulowe, zawiera związki nazywane tiosiarczanami. To właśnie one sprawiają, że cebula jest tak niebezpiecznym dla psa warzywem. Tiosiarczany mogą bowiem powodować anemię hemolityczną u domowych czworonogów – nie tylko u psów, ale także u kotów. W porównaniu do cebuli, w czosnku zawartość tiosiarczanów jest jednak 10 razy niższa…

Czy pies może zatruć się czosnkiem?

W 2000 roku przeprowadzono badanie polegające na podawaniu psom ekstraktu z czosnku, czyli jego skondensowanej formy o znacznie silniejszym działaniu. Czterem psom podawano codziennie 1,25 ml ekstraktu na kilogram masy ciała. Odpowiadało to około 5 g świeżego czosnku na kilogram masy ciała – nieco ponad 20-kilogramowy psiak otrzymywał więc aż 100 g czosnku dziennie. Po tygodniu badań okazało się, że u żadnego z psów nie rozwinęła się anemia. U psów karmionych czosnkiem zauważono natomiast spadek liczby erytrocytów, hematokrytu i koncentracji hemoglobiny do dolnej granicy normy dla zdrowego psa. Na tej podstawie zawyrokowano, że czosnek szkodzi psom, uszkadzając czerwone krwinki i odradzono podawania go domowym czworonogom.

Inne badania potwierdziły, ze zjedzenie sporej ilości pierogów przyprawionych czosnkiem i szczypiorkiem doprowadziło do silnej anemii u psa rasy sznaucer miniaturowy. Zawartość czosnku i szczypiorku w potrawie nie była jednak znana. Okazało się także, że podawanie psom karmy zawierającej 11% czosnku jest wysoce szkodliwe, choć również nie prowadziło do objawów wymagających pomocy weterynaryjnej.

Nie było to jednak jedyne badanie nad toksycznością czosnku u psów. Od tego czasu powstało na ten temat wiele publikacji naukowych. Inne badania wykazały, że podawanie psom niewielkiej ilości czosnku (250 mg / kg masy ciała dziennie) może zmniejszyć objawy zatrucia ołowiem. Natomiast dawka 7-10 g surowego, świeżego czosnku u młodego psa ważącego 10 kg pomogła w zwalczeniu zakażenia tęgoryjcem. Badania z 2018 roku wykazały ponadto, że podawanie psu ekstraktu z czosnku w ilości 90 mg / kg masy ciała dziennie przez 12 tygodni nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych u psów. Zauważono także, że może poprawiać działanie naturalnych mechanizmów obronnych w organizmach domowych czworonogów.

Czy czosnek szkodzi psom?

Bazując na badaniach z 2018 roku można stwierdzić, że podawanie psom niewielkich ilości świeżego czosnku nie tylko im nie zaszkodzi, ale także może wspomóc pracę układu immunologicznego. Czosnek można obecnie znaleźć w niektórych karmach dla psów, przysmakach i suplementach – jego ilość nie przekracza zazwyczaj 0,2%. Niektórzy producenci zachwalają jego właściwości, przypisując mu działanie antybakteryjne, odstraszające pasożyty zewnętrzne, poprawiające zdrowie jamy ustnej i pracę układu krwionośnego czy zwalczające pasożyty wewnętrzne. Ma także poprawiać smakowitość pożywienia. Takie właściwości czosnku w diecie psów nie zostały jednak naukowo potwierdzone.

Czy można podawać psu czosnek?

Niewielkie ilości czosnku nie wywołają zatrucia u psa i są całkowicie bezpieczne dla zdrowego czworonoga. Nie zbadano jednak bezpieczeństwa czosnku u psów z przeróżnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Trzeba również pamiętać, że zalety czosnku dla psów nie są potwierdzone naukowo. Jego podawanie nie zastąpi więc leków ani tabletek odrobaczających. Czosnkiem nie wolno także zastępować środków przeciwko pchłom i kleszczom.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments