Czy jesteś gotowy na psa? Lista pytań, na które warto sobie odpowiedzieć


W ostatnich latach adoptowanie psa (najlepiej ze schroniska, ale też z domu tymczasowego czy fundacji) stało się modne. I bardzo dobrze, wszak najlepszą pomocą dla bezdomnego psa jest… podarowanie mu domu. Tylko kiedy tak naprawdę jesteśmy gotowi na adopcję psa? Jakie warunki powinniśmy spełniać? Co powinno nami kierować, gdy podejmujemy tę odpowiedzialną decyzję?

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego właściwie chcesz przygarnąć psa? Czy dzieci od dawna cię o niego męczą i chcesz go adoptować, by dały ci wreszcie spokój? A może myślisz o tym, bo to ostatnio modne? Czy naprawdę jesteś gotowy na psa? Prawidłowa odpowiedź powinna być taka, że chcesz adoptować psa, ponieważ przemyślałeś, że naprawdę możesz się podjąć tego zobowiązania. Wiesz, jaka to odpowiedzialność i z całego serca pragniesz przez kilka – lub kilkanaście – lat opiekować się zależnym od ciebie stworzeniem. Istotą, która czuje, tęskni, kocha…

Lista pytań do przyszłego opiekuna psa

Jeśli masz pewność, że ty i wszyscy domownicy chcecie psa, i że nie zmieni się to przez kolejne lata, odpowiedz sobie na poniższe pytania.

  • Co zrobisz z psem podczas wakacji czy majówki, gdy będziesz chciał wyjechać? Zastanów się na tym już teraz, czy masz komu go zostawić albo czy będziesz go zabierać ze sobą.
  • Czy bierzesz pod uwagę, że pies może zniszczyć meble czy różne powierzchnie w mieszkaniu? Szczególnie w pierwszych tygodniach jest ryzyko, że może drapać drzwi, gryźć fotele, a także załatwiać się w mieszkaniu. Ale nawet jeśli będziesz miał szczęście, i tak się nie stanie, weź pod uwagę, że przy psie mieszkanie brudzi się bardziej.
  • Czy stać cię na psa? To pytanie może się wydawać brutalne, ale dobrze zadać je sobie już teraz. Adoptowanie psa nie kosztuje, ale nawet zakup szczeniaka z utytułowanej hodowli to jeszcze nic w porównaniu z tym, ile może kosztować opieka weterynaryjna, gdy pies zachoruje. A to może się przecież zdarzyć każdemu zwierzakowi, bez względu na wiek, rasę i pochodzenie, nie mówiąc już o nieszczęśliwych wypadkach. Koszt podstawowej opieki weterynaryjnej to ok. 500 zł rocznie, a koszt leczenia zatrucia pokarmowego czy babeszjozy (przykładowych chorób, na które często zapadają psy) to od 400 zł w górę. Na początek musisz zaopatrzyć się w obrożę i smycz, legowisko, miski, zabawki. Co miesiąc kupować karmę, środki przeciwko pchłom i kleszczom, a także regularnie płacić za szczepienia i odrobaczenia.

A teraz zastanów się nad poniższymi kwestiami…

  • Czy masz w sobie cierpliwość i wytrwałość, by pracować z psem i wprowadzać go w swój świat? Psa, który być może dużo przeszedł i ma swoje problemy, a może szczeniaka, który nie wie jeszcze nic i ze wszystkim trzeba go zapoznać?
  • Czy bierzesz pod uwagę chodzenie z psem na zajęcia z psiego posłuszeństwa (grupowe lub szkolenie indywidualne)? Zapewne łatwiej wam będzie się dogadać, jeśli wybierzecie się na zajęcia do dobrej szkoły dla psów.
  • Czy ktoś z domowników jest uczulony na jakieś zwierzę lub podejrzewasz, że może być? Jeśli nawet ktoś ma alergię np. na króliki, a chcesz adoptować psa, sprawdź, czy na pewno mieszkanie z psem będzie dla niego bezpieczne.
  • Czy nawet jeśli na psie najbardziej zależy dzieciom, dorośli zdają sobie sprawę z tego, że to na nich spoczywa główna odpowiedzialność za zwierzę? I to nie tylko za karmienie i wychodzenie na spacery (początkowy entuzjazm dzieciom często się kończy), ale też za finansowanie karmy, preparatów przeciwko kleszczom, szczepień, leków…
  • Ile godzin pies będzie sam w domu? Ile czasu dziennie jesteś mu w stanie poświęcić? Pamiętaj, że pies potrzebuje przynajmniej 3 spacerów każdego dnia (w tym jeden powinien być dłuższy). Najlepiej, by odbywały się one mniej więcej o tych samych godzinach, podobnie jak posiłki, bo psy uwielbiają rutynę.

Jak wybrać idealnego psa?

Przy wyborze psa nie kieruj się impulsem. Nie jest dobrym pomysłem udanie się do schroniska, wybranie psa, który chwycił za serce i wzięcie go do domu tego samego dnia. Wówczas nie mamy możliwości poznania historii psa, jego zachowań w różnych sytuacjach, wad i zalet. Właściwie jesteśmy w stanie ocenić tylko wygląd, a to trochę za mało.

Buldożek francuski
fot. Shutterstock

Jeśli wśród ogłoszeń w internecie lub w schronisku wypatrzymy jakiegoś psa, postarajmy się go jak najlepiej poznać. Wiele domów tymczasowych czy przytulisk wymaga nawet od potencjalnych przyszłych właścicieli, by przez kilka tygodni odwiedzali wybranego psiaka, wychodzili z nim na spacer i się wzajemnie poznawali. To też czas dla ludzi, by utwierdzili się w swojej decyzji i mądrze zaplanowali przygarnięcie psa.

Jesteś zdecydowany, wszystko przemyślałeś? Świetnie! Życzymy powodzenia w poszukiwaniu fajnego psiaka i wytrwałości w pracy z nim! Nie jesteś pewien, masz wątpliwości? Nie ulegaj modzie – nie każdy musi mieć psa. Może to jeszcze nie czas? Trzymamy kciuki za dobre decyzje!

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dominika
dominika
3 lat temu

jak chronicie swoje psy od kleszczy? Jest cos na prawdę skutecznego co je może odstraszyć?

cosik
cosik
3 lat temu

Na kleszcze ale tez i na pchły najlepsze okazały się krople, naprawdę w tym roku to ani jednej pchły pies nie miał.