Buraki dla psa. Czy pies może jeść buraki?

fot. Shutterstock

Jakimi warzywami możemy bez obaw podzielić się z naszym czworonożnym podopiecznym? Sprawdź, czy twój pies może jeść buraki!

Burak to bardzo niedoceniane warzywo, które jest wyjątkowo zdrowe. Powinno znaleźć się w diecie każdego, kto dba o swoje zdrowie. Czy buraki mają jakieś wartości dla domowego czworonoga? Sprawdźmy, czy pies może jeść buraki!

Co zawierają buraki?

To pochodzące z Bliskiego Wschodu warzywo ma wiele prozdrowotnych właściwości. Buraki zawierają przede wszystkim cenne dla zdrowia przeciwutleniacze. Odpowiadająca za ich niepowtarzalny kolor betanina niweluje wolne rodniki i zapobiega chorobom nowotworowym. Roślina ta nie zawiera wprawdzie zbyt dużo żelaza, jednak jej spożywanie pomocne jest w zapobieganiu anemii i poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego. Buraki to także doskonałe źródło kwasu foliowego, błonnika, witaminy C, A i B1 oraz beta-karotenu. To niskokaloryczne warzywo mające zaledwie 45 kcal / 100 g ma najwięcej wartości jedzone na surowo lub w formie soku. Można je także upiec, dodać do zupy lub zetrzeć na tarce i dodać do sałatki. Czy buraki będą równie zdrowe dla czworonożnego pupila?

Czy pies może jeść buraki?

Buraki to warzywo, które nie zawiera żadnych toksycznych dla psów substancji. Dlatego niewielkie ilości tej rośliny mogą stanowić zdrowe urozmaicenie diety domowego czworonoga. Nie można jednak przesadzać z ich ilością! Burak zawiera kwas szczawiowy, który u psów ze skłonnością do tworzenia się szczawianów w moczu może powodować zaostrzenie tej przypadłości. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny warzywo to nie powinno pojawić się także w diecie psów cierpiących na cukrzycę. Zbyt duża ilość buraka podana zwierzakowi na raz może być również przyczyną biegunki i rozstroju żołądka. Chcąc zaserwować psu buraki, musimy także pamiętać, że zawarte w nim barwniki są wyjątkowo silne. Nie tylko zabarwią mocz i kupę psa na ciemnoczerwony kolor – istnieje ryzyko, że podczas jedzenia buraków zwierzak narobi bałaganu, który będzie trudny do sprzątnięcia!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments