Śliwki dla psa. Czy pies może jeść śliwki?


Śliwki to wyjątkowo smaczny składnik przeróżnych dżemów i deserów. Również świeże i nieprzetworzone mają wyjątkowy smak! Czy nasz pies też może jeść śliwki?

Śliwki to owoce, które mają wiele odmian. Ich różnorodna wielkość i smak sprawiają, że każdy znajdzie wśród nich idealny dla siebie przysmak! Czy tym owocem możemy podzielić się także z domowym czworonogiem? Sprawdźmy, czy pies może jeść śliwki!

Co zawierają śliwki?

Śliwka to bardzo różnorodny gatunek. W jego obrębie znajdziemy zarówno duże, niemal czarne renklody, jak i małe żółte mirabelki. Owoce te nie należą do zbyt kalorycznych – 100 g śliwek zawiera niewiele ponad 40 kcal. Śliwki składają się głównie z wody i niewielkiej ilości węglowodanów. Stanowią za to dobre źródło błonnika pokarmowego. Śliwki bogate są także w witaminy A, E, C oraz witaminy z grupy B, a także w wapń, potas i żelazo.

Ciemne owoce zawierają także prozdrowotne antyoksydanty, które mogą chronić przed chorobami nowotworowymi. Wysoką koncentrację tych cennych składników zawierają przede wszystkim suszone śliwki. W ich składzie znajdziemy jednak znacznie więcej węglowodanów, co wpływa również na ich kaloryczność – te suszone owoce mogą zawierać nawet 240 kcal / 100 g. Skoncentrowana dawka błonnika zawarta w suszonych śliwkach pobudza perystaltykę jelit i może mieć właściwości przeczyszczające. Czy takie owoce będą odpowiednie dla domowego czworonoga?

Czy pies może jeść śliwki?

Świeża, dojrzała śliwka może być doskonałym przysmakiem dla psiaka. Przy podawaniu psu śliwek należy jednak uważać, by czworonóg nie zjadł ani nie rozgryzł pestki. Połknięte fragmenty tego twardego elementu mogą zablokować się w przewodzie pokarmowym psa, a nawet doprowadzić do poważnych uszkodzeń jelit. Tak jak inne zawierające cukry owoce, śliwki nie powinny stanowić stałego składnika psiej diety. Mogą być podawane jedynie okazjonalnie i w niewielkich ilościach. Pokrojone w niewielką kostkę śliwki mogą stanowić ciekawe urozmaicenie nagród podawanych psiakowi podczas szkolenia. Zwierzaki nie powinny dostawać od nas śliwek suszonych. Wysoka zawartość cukru i błonnika pokarmowego z łatwością wywołają u czworonoga silną biegunkę!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments