Czy pies się wstydzi, kiedy coś nabroi?

fot. YouTube

Ileż to razy złościmy się na swojego pupila, kiedy poobgryza fotele, przeczyta książki lub gazety albo podrze na strzępy własne legowisko. A potem w duchu się uśmiechamy, widząc, jak zabawnie się zachowuje, okazując skruchę. Czy rzeczywiście jest mu wstyd?

Karcony pies nie rozumie słów, które wypowiadamy, ale odczytuje ton głosu i język ciała. Dlatego, reagując podkuleniem ogona,  położeniem się na plecach i odsłanianiem brzucha, czy odwracaniem wzroku i wycofywaniem się,  okazuje podporządkowanie, będące reakcją na nasz gniew.

Jednak nawet guru etologii Konrad Lorenz używał określenia „nieczyste sumienie” w odniesieniu do reakcji psa na swoje złe zachowania. Tak to już jest, że często odnosimy do czworonogów pojęcia z naszego świata. I nie ma w tym nic złego. Bo nawet, jeśli żal nam ulubionych butów, które pies wymodelował na swój sposób, to przecież jego skrucha od razu łagodzi złość.

Jeśli chcecie poprawić sobie nastrój, obejrzyjcie film, w którym przestawiono różne zachowania czworonogów, które coś nabroiły. Skąd my to znamy? PK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments