06.04.2013
Czy wiesz, co czuje pies?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wiesz, kiedy twój pies jest smutny, kiedy wesoły, a kiedy się czegoś boi? Naukowcy dowiedli, że ludzie naprawdę potrafią precyzyjnie rozpoznawać emocje psów, a więc umiejętność ta musi tkwić w naszej naturze.
fot. Shutterstock
Badania przeprowadziła psycholog dr Tina Bloom, a ich wyniki opublikowano w czasopiśmie „Behavioural Processes”. Eksperyment polegał na tym, że grupie 50 ochotników pokazywano zdjęcia różnych wyrazów pyska psa, a ci mieli określać, jakie emocje wyraża zwierzak na każdym ze zdjęć.
Grupę ludzi podzielono na dwie części – w jednej znalazły się osoby z dużym doświadczeniem w pracy z psami, a w drugiej wręcz przeciwnie.
Fotografie przedstawiały pięcioletniego policyjnego owczarka belgijskiego Mala. Naukowcy w różny sposób wywoływali u psa pożądane reakcje – na przykład chwalili go, by uwiecznić widok szczęśliwego pyska, podawali niesmaczne lekarstwo, by zobaczyć obrzydzenie albo pokazywali nielubiane przez psa narzędzie do przycinania paznokci, by wywołać lęk.
Co pokazują fotografie?
Przestraszony Mal ma nadstawione uszy i odwrócone oczy (aż widać białka). U zaskoczonego owczarka pojawiły się zmarszczki w górnej części głowy (niczym zmarszczone brwi u człowieka). Radosny Mal miał otwarty pysk, stojące uszy i patrzył się prosto w obiektyw.
Uczestnicy badania doskonale rozpoznawali emocje wyrażane przez czworonoga. Najlepiej odczytywali radość, strach i smutek. Najtrudniejsze do nazwania okazały się zaskoczenie i obrzydzenie.
Co ciekawe, rozpoznanie zaskoczenia i obrzydzenia lepiej poszło grupie osób z małym doświadczeniem w pracy z psami. Zdaniem naukowców może to świadczyć o tym, że ludziom rozpoznawanie emocji psów przychodzi naturalnie, a nie jest umiejętnością jedynie wyuczoną.
Dr Tina Bloom ma nadzieję, że w kolejnych badaniach uda się wykazać, czy naturalny związek ludzi z psami łączy nas też z innymi ssakami.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined