Daj łapę, dam ci dom

fot. Shutterstock

Schroniskowe psy często świetnie nadają się do szkolenia. Na Zachodzie przyucza się je nawet do pomocy osobom niesłyszącym. U nas także zaczęto z nimi pracować, zwiększając ich szanse na adopcję

Czy psu schroniskowemu może się przydać umiejętność chodzenia na luźnej smyczy lub siadania na komendę? Tak, i to bardzo! Dzięki programowi szkolenia psów schroniskowych „Lira”, realizowanemu w ramach współpracy między gliwickim schroniskiem dla zwierząt a szkołą Wesoła Łapka, w ciągu dwóch miesięcy nowy dom znalazło 11 dorosłych psów i czworo szczeniąt.

Program „Lira” zaczął się od… miłości od pierwszego wejrzenia. Gdy szkoleniowiec Jacek Gałuszka został poproszony o konsultację w sprawie przebywającej w schronisku w Gliwicach owczarkowatej suczki o olbrzymich uszach, zachwycił się jej charakterem i chęcią do współpracy z człowiekiem. Zabrał ją na spacer, a że miał przy sobie kliker i smakołyki, postanowił trochę ją poszkolić. – Byłem zdumiony, jak szybko uczy się nowych rzeczy. To ostatecznie zaważyło na mojej decyzji: biorę ją do siebie, szkolę i szukam jej domu. Nazwałem ją Lira, bo gdy patrzyło się na nią od przodu, głowa i uszy układały się w kształt starożytnej liry – wspomina szkoleniowiec. Jacek założył blog internetowy poświęcony suczce, na którym dzielił się swoimi doświadczeniami w pracy z nią. Dzięki temu znalazł jej wspaniały dom. Zachęcony sukcesem, postanowił pomóc większej liczbie psów schroniskowych. Razem z szefową gliwickiego schroniska Barbarą Malinowską przez kilka miesięcy opracowywali program adopcyjny, który na cześć Liry nazwali jej imieniem. Ruszył on w lipcu 2007 r. Do do udziału w nim zgłosiło się 11 wolontariuszy.

Spotykają się raz w tygodniu i pod okiem Jacka uczą wybrane psy schroniskowe posłuszeństwa. Podczas kolejnych zajęć zmieniają się i każdy szkoli innego zwierzaka. Dzięki temu ludzie uczą się pracować z różnymi psami, a psy – z różnymi ludźmi. Niektórzy z nich pomagali wcześniej w schronisku, dla innych jest to całkiem nowe doświadczenie. Olimpia Ociepka dowiedziała się o programie podczas zajęć w szkole Jacka, do której chodziła ze swoim psem. Nie zastanawiała się długo – spodobał jej się pomysł pomocy czworonogom schroniskowym poprzez szkolenie za pomocą pozytywnych metod. – Szkolenie psów ze schroniska wygląda zupełnie inaczej niż praca z własnym zwierzakiem – zauważa Olimpia. – Są one bardzo wdzięcznymi uczniami, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że mają za sobą różne, często nieznane nam doświadczenia. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa w nowej dla nich sytuacji.

– Widzę, że te spotkania dostarczają sporo radości psom, które kojarzą lekcje z czymś dobrym: z kontaktem z człowiekiem, z głaskaniem – mówi Barbara Malinowska, kierowniczka schroniska w Gliwicach.

Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, co więcej – Jacek zapewnia kontynuację szkolenia również po adopcji i gwarantuje nowym właścicielom zniżkę na swoje kursy. Większość psów objętych programem została już adoptowana. Czworonogi uczestniczące w szkoleniu w sposób widoczny zmieniają swoje zachowanie, chętniej szukają kontaktu z człowiekiem, dzięki czemu potrafią się lepiej zaprezentować potencjalnym opiekunom.

W ramach programu „Lira” odbywają się także imprezy plenerowe pod nazwą „Psiakademia Wesołej Łapki”. W centrum miasta, na przykład w parku przed gliwicką palmiarnią, urządzane są pokazy pracy z psami schroniskowymi. Pomagają one zwrócić uwagę mieszkańców na problem bezdomnych zwierząt i dają natychmiastowe rezultaty – podczas imprezy, która odbyła się 21 września, trzy schroniskowe psiaki, w tym jedna suczka wymagająca opieki lekarskiej, znalazły wśród osób oglądających pokaz nowych właścicieli. Takie momenty Jacek Gałuszka nazywa magicznymi i stanowią one najlepszą nagrodę dla osób zaangażowanych w program „Lira”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments