Długowłose grzeczniejsze

fot. shutterstock

Czy jamniki szorstkowłose i długowłose różnią się charakterem?

Wszystkie jamniki to indywidualiści, cechuje je silna osobowość, nieustępliwość i pewność siebie. Są ciekawskie, wesołe i uparte. Lubią być w centrum zainteresowania, potrafią upomnieć się o należne im względy i są dość zaborcze wobec opiekuna.

Nieufne w stosunku do obcych, traktują ich z rezerwą i potrzebują czasu, aby się zaprzyjaźnić.

jamniki i kwiaty
fot. Shutterstock

Jamnik długowłosy a szorstkowłosy

Obie odmiany różnią się nieco od siebie. Jamnika długowłosego wyhodowano krzyżując odmianę krótkowłosą z angielskimi i niemieckimi spanielami. Uważa się, że dzięki temu jest on bardziej podatny na naukę posłuszeństwa, łatwiejszy do wychowania i spokojniejszy. Ma także słabszy instynkt myśliwski, co może być zaletą u psa rodzinnego.

W żyłach jamnika szorstkowłosego płynie krew sznaucera i krótkonożnych terierów. To pies o dużym temperamencie, obdarzony silną pasją łowiecką i nieprzeciętną odwagą. Chociaż od nauki posłuszeństwa woli polowanie, przystosuje się do roli psa rodzinnego. Wymaga jednak stanowczego i konsekwentnego opiekuna, bo źle wychowany potrafi szybko podporządkować sobie domowników.

Pamiętajmy jednak, że każdy pies ma także swój indywidualny charakter, nie należy się stuprocentowo sugerować charakterystyką danej rasy.

Autor: Jolanta Tarułka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments