Ekologiczni stróże owiec


Trzy szczeniaki owczarka podhalańskiego organizacja ekologiczna WWF Polska przekazała bacom z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Stada owiec pasące się na zboczach Tatr mają wartość przyrodniczą i kulturową. Wypas owiec prowadzony od 30 lat na niektórych terenach parku ma na celu utrzymanie rodzimych gatunków zwierząt i kultywowanie tradycyjnych form gospodarowania. Do tego zalicza się m.in. ochrona owiec wyłącznie przez owczarki podhalańskie. Obecnie w Tatrach pasie się około 1600 owiec, którymi zajmuje się ośmiu baców.

Organizacja WWF Polska już od kilku lat przekazuje bacom psy pasterskie. Jak dotąd ekolodzy przekazali 24 psy – głównie na tereny południowej i północo-wschodniej Polski. Chodzi o pomoc w rozwiązywaniu konfliktów między dużymi drapieżnikami, takimi jak wilki, a właścicielami zwierząt hodowlanych – owczarki broniące owiec wydają się rozwiązaniem zadowalającym wszystkich.

Ekologom chodzi też o ochronę rasy owczarka podhalańskiego. Twierdzą oni, że zmniejszające się liczba pracujących psów pasterskich w ostatnich latach jest zagrożeniem dla rasy, która nie została stworzona po to tylko, aby towarzyszyć człowiekowi. ACh 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments