Ekspert radzi

fot. Shutterstock

Jakim psem jest hovawart? Czy trudno kupić szczeniaka tej rasy? Czy pies z klasy młodzieży może zostać Zwycięzcą Rasy? Jaki charakter ma polski owczarek nizinny? Jak go wychowywać i pielęgnować?

Pojętny uczeń

Jakim psem jest hovawart? Czy trudno kupić szczeniaka tej rasy?
Hovawart to pies zrównoważony, o przyjaznym charakterze. Żywo reaguje na bodźce, jest bardzo aktywny, lubi ruch i pracę z człowiekiem, źle znosi bezczynność. Nie sprawi większych problemów wychowawczych, jeśli będzie prawidłowo socjalizowany i konsekwentnie wychowywany od chwili pojawienia się w domu. Ponieważ ma silny charakter, od szczeniaka będzie próbował zdobyć najsilniejszą pozycję w rodzinie – nie wolno do tego dopuścić. Hovawart jest dobrym stróżem, niewykazującym nieuzasadnionej agresji. Zazwyczaj nie prowokuje bójek z obcymi psami, ale zaatakowany będzie się bronił.

Jest inteligentny, ma doskonały węch i dobrą pamięć, dlatego nadaje się do wszechstronnego szkolenia (sprawdzi się również w sporcie). Bywa jednak uparty i potrzebuje odpowiedniej motywacji. Naukę trzeba rozpocząć jak najwcześniej, już z 3-miesięcznym szczeniakiem, i wykazać dużo cierpliwości.

Hovawart najlepiej czuje się w domu z ogrodem, nie powinien być jednak izolowany w kojcu, ponieważ wymaga stałego kontaktu z rodziną. Przystosuje się do życia w mieszkaniu tylko wówczas, gdy będzie miał zapewnioną dużą ilość ruchu. Nie ma problemów z kupnem psa tej rasy, choć szczeniaka z ciekawego skojarzenia lepiej wcześniej zamówić.

Młody Zwycięzca

Czy pies z klasy młodzieży może zostać Zwycięzcą Rasy?
Tak. O tytuł Zwycięzca Rasy (tzw. BOB – Best of Breed) ubiegają się pies i suka z tytułem Zwycięzca Młodzieży oraz Najlepszy Pies i Najlepsza Suka w Rasie. Najlepszy Pies/Najlepsza Suka są wybierane spośród psów/suk, które otrzymały ocenę doskonałą i lokatę I w klasach: pośredniej, otwartej, championów i użytkowej.

Czujny obserwator

Jaki charakter ma polski owczarek nizinny? Jak go wychowywać i pielęgnować?
Choć polski owczarek nizinny (PON) jest dziś przede wszystkim psem do towarzystwa, dawniej był przewodnikiem stad i zachował cechy typowego psa pasterskiego – odporność na warunki atmosferyczne, wytrzymałość i zmysł obserwacji. Jest zrównoważony, wesoły i do późnego wieku pełen temperamentu. Ma dość niezależny charakter i potrafi być uparty; wymaga więc łagodnego, ale konsekwentnego i stanowczego wychowania od szczeniaka.

Ważna jest także socjalizacja – izolowany od ludzi i innych zwierząt, może stać się agresywny i nadpobudliwy.

PON słynie z doskonałej pamięci, łatwo się uczy i lubi pracować z człowiekiem. Nadaje się do szkolenia w zakresie posłuszeństwa i do psich sportów (agility, flyball). Mimo niedużego wzrostu sprawdzi się w roli stróża. Jest nieufny wobec obcych i bardzo czujny; czasem bywa jednak nadmiernie hałaśliwy. Pielęgnacja szaty wymaga systematyczności i jest dość pracochłonna. Psa tej rasy trzeba dokładnie wyczesać przynajmniej raz na kilka dni – używając specjalnych preparatów – i kąpać co trzy miesiące w szamponie dla psów o długim i lekko twardym włosie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments