Ekspert radzi

fot. Shutterstock

Jakim psem jest maltańczyk i jak go pielęgnować? Na czym polega trymowanie? Jakie rasy wymagają takiej pielęgnacji?

Pracochłonny towarzysz

Jakim psem jest maltańczyk i jak go pielęgnować?
Choć wygląda jak maskotka, maltańczyk jest silny i wytrzymały. Wesoły, z dużym temperamentem, bardzo przywiązuje się do właściciela. Najlepiej czuje się w domu, w którym stale ktoś jest; nie powinno się zostawiać go samego na wiele godzin. Jest bardzo wrażliwy, źle znosi krzyki i kary fizyczne. Wymaga łagodnego traktowania, choć oczywiście nie można pozwalać mu na wszystko. To doskonały towarzysz dzieci, wesoły i zawsze chętny do zabawy. Łagodny i niekonfliktowy, zaprzyjaźni się z innymi zwierzętami domowymi. Mimo niewielkiej postury potrafi głośnym szczekaniem powiadomić o obecności intruza.

Pielęgnacja długiej sierści jest dość pracochłonna. Maltańczyka kąpiemy co trzy tygodnie, najpierw w szamponie odtłuszczającym, potem z dodatkiem olejku norkowego lub migdałowego. Na końce włosów nakładamy odżywkę i dokładnie suszymy sierść suszarką (w wypadku psów wystawowych nakłada się papiloty). Do czesania zwilżonej sierści używamy szczotki zakończonej kuleczkami i rzadkiego metalowego grzebienia.

Skubanie psa

Na czym polega trymowanie? Jakie rasy wymagają takiej pielęgnacji?
Trymowanie to zabieg pielęgnacyjny polegający na wyskubaniu martwego włosa okrywowego tępym trymerem lub palcami (ułatwi to zastosowanie specjalnego pudru). Częstotliwość zależy od rasy i rodzaju sierści, zwykle zabieg trzeba powtarzać co 10-12 tygodni. Najlepiej przeprowadzić go w profesjonalnym salonie (cena waha się od 80 do 50 zł w zależności od wielkości czworonoga i stanu sierści, zakup własnego trymera to wydatek rzędu 50-100 zł). Trymować należy m.in. sznaucery, west highland white terriery, teriery szkockie, walijskie, airedale terriery, foksteriery i jamniki szorstkowłose.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments