Ekspert radzi

fot. Shutterstock

Jaki charakter ma clumber spaniel? Czy w Polsce można kupić psa tej rasy? Co to jest przydomek hodowlany? Czy można go przekazać innej osobie? Czy owczarek szetlandzki może uprawiać psie sporty?

Chroniony przydomek

Co to jest przydomek hodowlany? Czy można go przekazać innej osobie?
Każdy członek Związku Kynologicznego w Polsce przed założeniem hodowli musi zarejestrować w zarządzie głównym (za pośrednictwem swojego oddziału) przydomek hodowlany. Może być on umieszczony przed imieniem psa lub po nim, otrzymują go wszystkie szczenięta pochodzące z danej hodowli, bez względu na rasę. Przydomek zarejestrowany w związku kynologicznym jest chroniony i może być zmieniony tylko w wyjątkowej sytuacji. Od 1 stycznia 2006 r. wszystkie nowo zarejestrowane przydomki podlegają obowiązkowej rejestracji w FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej).

Właściciel przydomka ma prawo wziąć na wspólnika pełnoletniego członka związku – przedstawicielem takiej spółki pozostaje jednak właściciel przydomka. W wypadku przekazania hodowli nowy właściciel może zachować przydomek przez dziedziczenie lub za pisemną zgodą poprzedniego właściciela potwierdzoną przez zarząd główny związku.

Buszujący w zaroślach

Jaki charakter ma clumber spaniel? Czy w Polsce można kupić psa tej rasy?
Clumber spaniel został wyhodowany do polowania i także dziś przejawia duży instynkt myśliwski. Jest wolniejszy w pracy od innych spanieli, ale dzięki swojej sile i wytrwałości doskonale radzi sobie w trudnym terenie. Ma doskonały węch, nie oddala się zbytnio od człowieka i chętnie z nim współpracuje. Obecnie jest przede wszystkim psem do towarzystwa. Ma umiarkowany temperament, jest cierpliwy i dobroduszny. Choć z natury łagodny, bywa nieufny wobec obcych osób i potrzebuje czasu, aby się z nimi zaprzyjaźnić. Bardzo zżywa się z rodziną, doskonale sprawdza się jako przyjaciel dla dziecka. Nie przejawia agresji w stosunku do innych zwierząt. Bywa uparty i wymaga starannego wychowania. Nie należy jednak traktować go zbyt ostro ani oczekiwać od niego bezwzględnego posłuszeństwa.

Mimo spokojnego charakteru potrzebuje sporo ruchu. Lubi spacery, najlepiej połączone z pływaniem i buszowaniem w zaroślach. Raczej nie nadaje się do uprawiania sportów wymagających szybkości i zwinności. Przystosuje się też do mniej aktywnego życia, nie powinien jednak zostawać sam w domu na cały dzień. W Polsce jest to rasa bardzo rzadka, dlatego osoby zainteresowane kupnem szczeniaka powinny raczej szukać hodowli zagranicznej.

Zwinny szetland

Czy owczarek szetlandzki może uprawiać psie sporty?
Owczarek szetlandzki jest aktywny, zwinny, chętny do pracy, bystry i bardzo inteligentny. Sprawdzi się w sportach, w których wymagane jest posłuszeństwo, precyzja i dobra współpraca z przewodnikiem. Można go szkolić m.in. do agility, flyballu, obedience, tańca z psem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments