Ekspert radzi

fot. Shutterstock

Co charakteryzuje psa rasy lhasa apso? Jak o niego dbać? Jak można spędzać czas z whippetem?

Co charakteryzuje psa rasy lhasa apso? Jak o niego dbać?
Lhasa apso to pies wesoły, zrównoważony, spokojny. Nie jest wylewny w okazywaniu uczuć i trudno zdobyć jego zaufanie, ale jeśli się to uda, stanie się oddanym przyjacielem. Źle znosi gwałtowne zmiany. Jest domatorem, najlepiej się czuje w środowisku, które zna. Lubi spokojne spacery, dlatego może być doskonałym towarzyszem dla starszej osoby – zwłaszcza że dobrze mu nawet w niewielkim mieszkaniu. Czujny i spostrzegawczy, jest dobrym stróżem. Na ogół niekonfliktowy, toleruje inne psy; sympatią darzy koty.

Pielęgnacja jego długiej sierści jest pracochłonna. Należy ją codziennie lub co dwa dni wyczesywać (po zwilżeniu wodą, specjalną odżywką lub płynem antystatycznym) metalowym grzebieniem. Co dwa, trzy tygodnie konieczna jest kąpiel, przed którą trzeba rozczesać wszystkie kołtuny (można użyć specjalnych pudrów lub płynów ułatwiających tę czynność). Stosujemy szampony dla psów długowłosych, np. z dodatkiem olejku norkowego. Następnie na końce włosów nakładamy odżywkę i dokładnie suszymy. Jeżeli nie zamierzamy psa wystawiać, możemy go ostrzyc – będzie nam wtedy łatwiej dbać o jego sierść.

Jak można spędzać czas z whippetem?
Charty nie potrzebują tak dużo ruchu, jak się powszechnie sądzi. Whippet jest aktywny i zwinny, ale nie wymaga forsownych treningów. Nie musi brać udziału w wyścigach i coursingach. Pies tej rasy doskonale sprawdzi się na torze agility, we flyballu czy frisbee (ta ostatnia dyscyplina nie wymaga dużych wydatków, wystarczy kupić dysk i nauczyć się go rzucać). Whippet może również towarzyszyć nam podczas joggingu czy jazdy na rowerze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments