Ekspert radzi

Pies czynu

Jaki charakter ma australian cattle dog? Jaki jest jego stosunek do innych psów?
A ustralian cattle dog (ACD) ma silny charakter, jest bardzo odporny zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W jego żyłach płynie m.in. krew dingo, dalmatyńczyka, australijskiego kelpie, bulteriera i krótkowłosego collie.

Wymaga bliskiego kontaktu z właścicielem i choć jest psem jednego pana, toleruje innych członków rodziny. Jego pasją jest praca, źle znosi brak ruchu i zajęcia. Jest inteligentny i szybko się uczy. Doskonale nadaje się do uprawiania psich sportów – obedience, agility, flyballu, cani-crossu, a nawet do sportowego szkolenia IPO (pies obronny). Ma silny instynkt terytorialny i jest nieufny wobec obcych, dlatego świetnie sprawdzi się w roli stróża.

Nie jest psem dla każdego. Ma skłonności do dominacji, potrzebuje więc doświadczonego opiekuna i starannego wychowania od szczeniaka. W nieodpowiednich rękach może stać się kłopotliwy, a nawet niebezpieczny dla otoczenia. Potrafi żyć w zgodzie z innymi psami, ale prawdopodobnie będzie przewodził grupie. Wobec obcych czworonogów może się zachowywać agresywnie, szczególnie jeśli w młodym wieku rzadko się z nimi stykał.

Przysłowiowo wierny

Jakim psem jest airedale terrier?
Wierność i oddanie airedale teriera stały się przysłowiowe – Amerykanie o kimś godnym zaufania mówią, że „ma charakter airedale terriera”.

Pies tej rasy jest bardzo wrażliwy i przyjazny wobec dzieci. Odważny i czujny, doskonale nadaje się na psa stróżującego i obronnego, ale wymaga konsekwentnego wychowania i szkolenia od trzeciego miesiąca życia. Trzeba zadbać też o jego właściwe kontakty z innymi czworonogami, aby w przyszłości nie wdawał się w bójki. Potrzebuje dużo ruchu. Może mieszkać w bloku, ale wymaga wówczas kilku spacerów dziennie, w tym jednego godzinnego, na którym będzie mógł swobodnie pobiegać. Najlepiej czuje się w domu z dużym ogrodem. Nie nadaje się do trzymania w kojcu! Wymaga trymowania, czyli wyskubywania martwego włosa raz na 3-4 miesiące.