Jak opiekować się psem, który był na łańcuchu?


Witam serdecznie,
piszę z prośbą o dość nietypową poradę.
Jak zacząć socjalizację psa trzymanego od około (a może nawet ponad) 10 lat na łańcuchu?
Pies raczej nie jest agresywny, ale niestety nie miał zbyt dużego kontaktu z człowiekiem (ograniczał się do podania psu miski z jedzeniem i wodą).
Proszę o wszelkie porady, bardzo chce mu pomóc. Jeżeli będzie taka konieczność skorzystam z indywidualnych porad behawiorysty, jestem bardzo zdeterminowana.

Dzień dobry, wspaniale, że chce Pani dać dom psu, który przeszedł tak wiele i który z pewnością nie będzie łatwym uczniem, ale wszystko jest do zrobienia. Najważniejsze, to uzbroić się w dużo cierpliwości i dać psu czas. Obserwować go, ale się nie narzucać. Co to oznacza w praktyce? Nie być nachalnym ze swoimi uczuciami, pieszczotami, głaskami. Zapewnić psu azyl – miejsce (np. legowisko), w którym będzie bezpieczny i w którym nikt nie będzie go dotykał ani niepokoił. Gdy zechce kontaktu fizycznego, podejdzie sam.

Druga sprawa to spacery. Trudną kwestią może być smycz i obroża, które niewątpliwie będą się psu kojarzyły z łańcuchem. Warto jednak spróbować oswajać owczarka z szelkami (koniecznie typu guard) i długą linką – by jak najbardziej oddalić efekt „znów zakładają mi łańcuch”. Gdy uda się przekonać psa do szelek i linki, czas wyruszyć na spacery. Spokojne, długie, najlepiej – początkowo –  na terenach jak najbardziej odludnych, by pies zaczął czerpać przyjemność z samego zwiedzania świata z nowym, dobrym człowiekiem. Wspólne, wielokilometrowe spacery pozytywnie wpłyną na Waszą relację i sprawią, że pies dostrzeże w Pani przewodnika – kogoś, kto pokazuje ten nieznany, ale jakże ciekawy świat.

Po czasie wzajemnego poznawania się można zacząć wprowadzać elementy treningu – nauki „siad”, przywołania. Podstaw, które ułatwią wspólne życie. Z takim bagażem pozytywnych doświadczeń można wyruszyć do ludzi i innych zwierząt. Ale wszystko spokojnie, bez pośpiechu i cierpliwie. Najważniejsze, to nie tworzyć presji – obserwować reakcje psa i pozwalać mu się oswoić w swoim tempie.

Polecamy też artykuł: https://www.psy.pl/pies-uwolniony-z-lancucha/.

Autor: Redakcja Portalu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments