Pies nie akceptuje kumpla


Witam,
Mamy 5-letniego psa, który spędza dużo czasu z nami i naszymi znajomymi. Niedawno znajomymi kupili rocznego psa. Ich pies sika wszędzie, gdzie nasz Dibo, ale Dibo nie nasika tam, gdzie nowy pies. Również Dibo nie napije się wody z miski nowego psa. Nowy pies chciałby być Diba kumplem, ale Dibo nie bardzo go akceptuje. Raz doszło do spinki, od tego czasu jesteśmy bardzo ostrozni.

Psy podobnie jak ludzie mają różną potrzebę wchodzenia w relacje społeczne. Są psy bardziej towarzyskie, chętnie przebywające w grupie i mniej towarzyskie, które stronią od kontaktów z innymi psami. Te różnice mają związek zarówno z indywidualnymi predyspozycjami, procesem socjalizacji czy różnorodnością doświadczeń funkcjonowania z psami.

Dodatkowo to, czy nasz pies zaprzyjaźni się z drugim psem zależy również od tego w jaki sposób zachowuje się ten drugi pies. Zaprzyjaźniać psy ze sobą należy spokojnie, kontrolując sytuacje w którą wprowadzamy zwierzęta. Warto wybrać się na dłuższy spacer w miejsce gdzie psy mają dużo przestrzeni i mogą swobodnie biegać. Psy, będą miały możliwość zachowywać się w sposób naturalny, samodzielnie regulując wchodzenie w bliski kontakt.

Należy unikać sytuacji, które mogą powodować rywalizację (np o pokarm czy zabawki, jeśli któryś pies ma tendencję do obrony takich zasobów) jak również wprowadzania ich do małych pomieszczeń, gdzie nie będą miały możliwości wycofania się jeśli któryś z partnerów będzie zbyt nachalny.

Jeśli Dibo nie akceptuje psa znajomych, bardzo słusznie zachowują Państwo ostrożność. Należy zachować ostrożność i kontrolować psy, tak żeby wspólne przebywanie było komfortowe dla obu psów.

Ewelina Włodarczyk

Psycholog, Instruktor Szkolenia Psów, behawiorysta
Centrum Kynologiczne Canid
www.canid.pl

Uniwersytet Mikołaj Kopernika w Toruniu
Zakład Etologii i Psychologii Porównawczej

Autor: Ewelina Włodarczyk
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments