Ucieka, gdy tylko wyjdzie za bramę


Dzień dobry, moją suczkę Czaję przygarnęłam wiele lat temu z ulicy – po prostu się przybłąkała, siedziała wiele dni pod ogrodzeniem, zaczęliśmy ją karmić i tak już została. Mieszka w budzie na dworze, ale ma dużą działkę do biegania, dobre jedzenie i nic jej nie jest. Mam problem, gdy chcę z nią wyjść na spacer, bo od razu ucieka, potrafi wrócić dopiero po kilku godzinach. Bardzo się wtedy o nią martwię!

 

Wokół mamy dużo terenów do biegania, lasy, ale i tak może się jej coś stać. Żeby nie uciekała mogę z nią wychodzić tylko na smyczy, nie da się jej spuścić nawet na sekundę. A na działce zawsze przychodzi na wołanie i się słucha. Co zrobić, jak ją nauczyć, żeby tak nie uciekała poza ogrodzeniem?

Dzień dobry Pani Natalio,

prawdopodobnie dla Czai świat poza posesją na której mieszka jest niezwykle ciekawy i atrakcyjny, oddala się żeby móc go poznać i zapewnić sobie aktywność. Jedną z przyczyn takiego zachowania może być niewystarczająca ilość zajęć (właśnie aktywności), którą sunia ma każdego dnia. Zbyt rzadkie spacery, brak możliwości swobodnego biegania w miejscach poza posesją, swobodnego węszenia, kontaktów z psami czy aktywnych zabaw z opiekunem, skłaniają psy do poszukiwania ich „na własną łapę”.

Działka, nawet duża, niestety nie wystarczy, żeby zabezpieczyć wszystkie psie potrzeby. Proponuję regularnie wychodzić z suczką na dłuższe spacery. Początkowo, żeby nie dopuścić do ucieczek warto skorzystać z długiej np 10m linki treningowej. W trakcie takich spacerów ważne jest, żeby nauczyć sunię przybiegać na zawołanie. Aby to zrobić za każdym razem kiedy wróci proponujemy jej atrakcyjną nagrodę (pyszny smakołyk, wspólną zabawę np w przeciąganie zabawki lub chwilę zabawy piłeczką jeśli może i lubi to robić).

Efekty będą jeszcze lepsze jeśli Czaja nauczy się wykonywać choć kilka poleceń z zakresu podstawowego posłuszeństwa również poza działką. Takie krótkie lekcje można zaproponować suni w trakcie spacerów. Jeśli codzienne spacery będą aktywne i atrakcyjne suczka będzie wracać na posesję zmęczona, co znacznie zmniejszy tendencję do uciekania. Jeśli natomiast nauczy się wracać na zawołanie i wykonywać proste polecenia uzyska Pani kontrolę nad zachowaniem Czai również poza posesją. Powodzenia!

Ewelina Włodarczyk

Psycholog, Instruktor Szkolenia Psów, behawiorysta
Centrum Kynologiczne Canid
www.canid.pl

Uniwersytet Mikołaj Kopernika w Toruniu
Zakład Etologii i Psychologii Porównawczej

Autor: Ewelina Włodarczyk
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments