Ewa Bem ma wielkie serce dla zwierząt


Laureatką X jubileuszowego plebiscytu „Serce dla Zwierząt” została wokalistka Ewa Bem od wielu lat niestrudzenie angażująca się w pomoc czworonogom.

Podczas ogłoszenia wyników plebiscytu w Pałacu Sobańskich w Alejach Ujazdowskich w Warszawie było wszystko: niezwykła muzyka, wspaniali goście, łzy laureata. Najważniejsze jednak, że w słowach nominowanych i zaproszonych gości przebijała ogromna wiara i nadzieja, że można zmieniać świat na lepsze.
  
Paulina Król, redaktor naczelna portalu Psy.pl, organizatora plebiscytu, przypomniała na początku, że w rozmowie z miesięcznikiem „Mój Pies” ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana w Warszawie powiedział: „Wyznacznikiem tego, jak należy traktować zwierzęta, jest postawa św. Franciszka. Swego czasu zaczytywałem się Kwiatkami św. Franciszka. Pamiętam z nich m.in. opowieść o tym, jak wieśniak bił opornego osła, aż zwierzę go kopnęło i ugryzło. Widząc to, św. Franciszek klęknął przed osłem i przemówił do niego, a wieśniakowi wyjaśnił, że więcej można osiągnąć miłością niż kijem”.

Właścicielka Restauracji pod tujami
Krzysztof Ziemiec, nim ogłosił wyniki, tak przedstawiał laureatkę: – Osoba, która wyjdzie z tego pałacyku z tą piękną nagrodą, od dziecka kocha psy i od dziecka te psy w jej mieszkaniu przebywały. Był także chomik, szczurek, jeż i ptaszki. Papużki, ale i dzikie ptaki, które wypadły z gniazda. Osoba, która otrzyma tę statuetkę, jest wierna maksymie, że społeczeństwa są stworzone przede wszystkim po to, aby pochylać się nad losem tych, którzy naszej pomocy potrzebują. Pewnie dlatego założyła Restaurację pod tujami, w której stołują się najwierniejsi na całym świecie klienci. Przychodzą tam nawet wtedy, gdy jest ona dawno zamknięta. Wiele lat temu prosiła, aby podarować jej promyk słońca, ale to ona go daje i nie tylko nam, ale i zwierzętom. Laureatem jubileuszowego X konkursu „Serce dla Zwierząt” została Ewa Bem.

Jestem pełna podziwu dla wolontariuszy
Na sali wybuchła euforia, a wokalistka długo nie mogła wydobyć z siebie głosu. – Bardzo dziękuję za zauważenie mnie, za tę nagrodę… Dziękuję wszystkim państwu, którzy na mnie głosowali. Oczywiście biorąc udział w tym plebiscycie, spodziewałam się, że może tak się zdarzyć, że wygram, ale od czasu nominacji jeszcze głębiej weszłam w problem „ogonów”, bezdomności i potrzeb. Zaczęłam się coraz bardziej orientować w tym, co się nazywa powszechnie wolontariatem, i uznałam, że powinnam się wycofać z tego plebiscytu. Poznałam tak ogromną rzeszę wspaniałych ludzi, że uznałam, iż nie zasługuję. Dziś też, słuchając, co robią inni nominowani, zostałam przygwożdżona, tak doszczętnie (…). Uznaję, że jestem niesłusznie nagrodzona – mówiła dalej z trudem piosenkarka. – Jestem pełna podziwu dla wolontariuszy, którzy jeżdżą do schronisk, aby wyjść z bezdomnymi psiakami na spacer. Ja nie mam tej siły, aby tam chodzić. Boję się tego. Byłam raz, zaliczyłam schronisko, ale przeżyłam to tak bardzo, że przez dwa tygodnie chodziłam tyłem. Nie każdy może pomagać w ten sposób, ale mogę, możemy wszyscy robić dużo innych rzeczy. Składam państwu zobowiązanie, że będę robić więcej i więcej… – mówiła już z uśmiechem.

Nagroda dla tych, którzy chcieliby, ale nie wiedzą jak
Na te skromne słowa laureatki zareagowała Paulina Król, redaktor naczelna portalu Psy.pl, która wytłumaczyła, jak i dlaczego przyznawana jest nagroda Serce dla Zwierząt. – Nie chodzi nam tylko o to, aby uhonorować te wybitne osoby. Nam zależy, aby pokazać, jak ważne jest niesienie pomocy słabszym. I tak jak powiedział Jaś Kuroń – ta nagroda jest także dla tych, którzy może chcieliby coś zrobić dla zwierząt, ale nie wiedzą jak. Nominowani im podpowiadają. Wskazują im drogę, jak to zrobić.

Nie bądźmy krajem barbarzyńskim
Chwilę później Ewie Bem gratulowała pierwsza laureatka plebiscytu Katarzyna Piekarska. Zwróciła też uwagę, jak dużo jest jeszcze do zrobienia. – Minęło dziesięć lat, od kiedy ta nagroda jest przyznawana, i zrobiono dzięki niej dużo dobrego, ale chcę przypomnieć o jednej rzeczy, która jest ważna w tym tygodniu. W piątek polski parlament zdecyduje, czy uda się uchwalić zakaz uboju rytualnego. Mam nadzieję, że się uda, bo argument ekonomiczny nie może zwyciężyć w kontekście cierpienia zwierząt. Oznaczałoby to, że jesteśmy krajem barbarzyńskim. Śledźmy i oceniajmy naszych parlamentarzystów, aby w naszym imieniu nie czynili zła.

Psy w klatkach dla drobiu
To było niezwykłe popołudnie, w którym mieszało się zarówno szczęście, jak i smutek. Każdy z nominowanych przyniósł ze sobą te okruchy cierpienia, z którymi się styka w swojej pracy. Pola Pospieszalska opowiadała: 
 Znaleźliśmy dom dla czterystu psów. Wszystkie zabieraliśmy ze strasznych miejsc, na przykład z klatek dla drobiu, w których transportowano je do Wietnamu, gdzie miały zostać zjedzone. To były psiaki, które miały zmiażdżone łapy, a niektóre z nich nie miały futra. Zwierzęta, które konały w niesamowitych cierpieniach. Skoncentrowaliśmy się na krajach wschodniej i południowej Europy, gdzie ludzie mają niewielkie pojęcie o dobrostanie psów. Polskie schroniska wyglądają jak hotele czterogwiazdkowe w porównaniu z tymi w Rumunii, w których zwierzęta zjadają się nawzajem.

Otwieramy serca więźniów na zwierzęta
Nadziei dodały dwie nominowane Agnieszka Żebrowska i Monika Ciuk-Mitura, które uświadamiają, że w człowieku jest dobro, ale trzeba je obudzić. W imieniu nominowanych mówiła zastępczyni dyrektora aresztu śledczego Warszawa Białołęka mjr Danuta Augustyniak: 
 Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że służba więzienna dostąpiła takiego zaszczytu. Cieszymy się, że nasze działania zostały dostrzeżone. Nasi podopieczni pomagają we wszystkich miejscach, do których mogą wychodzić. W schroniskach, przytuliskach. Ale my robimy coś więcej, bo otwieramy serca naszych osadzonych na zwierzęta. To jest ważniejsze i to działa.

Galę zakończył wzruszający koncert wspaniałej mezzosopranistki Izabeli Kopeć. Przed swoją westiczką Lulą wykonała między innymi utwór „Mon amour”.

Zdjęcia z gali oglądaj TUTAJ. KP

 

Partnerzy plebiscytu:

                        

         

 

                  

 

 

Patroni medialni:

                       

          

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments