Festiwal psów w Nepalu


Kukur Tihar – to święto, które w Nepalu obchodzą... psy, także bezdomne. Drugi dzień hinduistycznego „festiwalu świateł” poświęcony jest w całości szczególnym więziom łączącym ludzi z ich czworonożnymi przyjaciółmi i pomocnikami.

Podczas jesiennych świąt, upamiętniających zwycięstwo światła nad ciemnością, Nepalczycy obdarowują się prezentami i opowiadają sobie historie dotyczące bohaterów starych eposów i bóstw. Głównym przesłaniem tego wydarzenia jest poprawa relacji z otaczającym światem, także ze zwierzętami.

Psy są dla mieszkańców Nepalu tak ważne, że poświęcono im jeden dzień świętowania. Podczas Kukur Tihar wierni ozdabiają psy znakiem „tika” – czerwoną plamką z czerwonego proszku umieszczaną na czole, pomiędzy oczami. Poza tym obwieszają je girlandami kwiatów. Dotyczy to psów żyjących w rodzinach, ale także bezdomniaków z nepalskich ulic i zaułków.

Ponieważ psiaki doceniają raczej dość konkretne przejawy ludzkiej sympatii, dostają tego dnia najlepsze jedzenie: mięso, jajka, mleko, specjalnie pieczone ciastka albo wyjątkowo dobrej jakości psie karmy. Także psy, które nie mają domu, mogą nareszcie najeść się do syta. Wszyscy klepią je i przytulają. W uroczystościach biorą udział władze państwowe i policja, oczywiście ze służbowymi psami.

Kultura hinduistyczna przesycona jest obecnością zwierząt, w tym psów. W Rigvedzie – jednym z najstarszych tekstów – występuje Samara, matka psów, która pomogła bogu Indrze odnaleźć skradzione bydło. Mahabharata, starożytny epos, opisuje zaś historię walecznego bohatera o trudnym do wymówienia imieniuYudhishthira, który odmówił wejścia do nieba bez ukochanego psa. PŁ

Obejrzyjcie filmik o tym święcie:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments