Spędzasz Halloween z psem? Uważaj na te zagrożenia!


Halloween to święto pełne zabawy, ale także zagrożeń dla czworonożnych domowników. Na co trzeba uważać, by w bezpieczny sposób spędzić Halloween z psem?

Rzeźbione dynie, oświetlone świeczkami domy, ulice pełne poprzebieranych ludzi i masa cukierków – typowe halloweenowe szaleństwo! A gdzie w tym wszystkim pies? Na co trzeba uważać podczas tego święta, by spędzanie Halloween z psem było bezpieczne dla domowego pupila?

Czekolada

Oczywista oczywistość, o której jednak łatwo zapomnieć podczas halloweenowej imprezy. Większość cukierków, jakie rozdawane są tego dnia, zrobione są właśnie z czekolady. Wystarczy więc zostawić koszyk ze słodyczami w zasięgu czworonoga, by narazić go na poważne zatrucie! Dlatego wszyscy zaproszeni na imprezę goście, jeszcze przed wejściem do domu, powinni zostać poinstruowani, by trzymać słodycze z dala od psiaka. Tyczy się to szczególnie dzieci, które lubią dzielić się jedzeniem ze zwierzakami!

fot. Shutterstock

Cukierki z ksylitolem

Ksylitol to kolejna trująca dla psa substancja, którą można spotkać w wielu słodyczach. Wykorzystywany jest także jako zamiennik cukru przy pieczeniu ciast. Nawet niewielka ilość ksylitolu może spowodować u psa gwałtowny spadek cukru i uszkodzenie wątroby. Kolejny powód, by nie dzielić się ze zwierzakiem zdobycznymi słodyczami!

Świeczki

Świeczki to obowiązkowy element halloweenowego wystroju! Jeśli jednak planujesz spędzić Halloween z psem, powinieneś dobrze się zastanowić, gdzie je ustawić. Oświetlone świeczkami rzeźbione dynie mogą wzbudzić w zwierzaku wyjątkowe zainteresowanie… A stąd do pożaru już niewiele brakuje! Pamiętaj też, by nie stawiać świeczek na niskich stołach, na których serwujesz gościom przekąski. Zwabiony zapachami pupil może nie zauważyć płomienia i poważnie się poparzyć!

fot. Shutterstock

Imprezowe zamieszanie

Dla ludzi zamieszanie to zawsze część dobrej zabawy. Jednak psiaki nie podzielają tej opinii. Nawet jeśli nasz czworonóg wydaje się wyjątkowo podekscytowany natłokiem gości i głośną imprezą, zastanówmy się, czy nie potrzebuje chwili odpoczynku. Skakanie na gości, szczekanie, kręcenie się bez celu po domu czy obsesyjne przynoszenie zabawek mogą być oznakami stresu, a nie dobrej zabawy! Jeśli mamy wrażenie, że psiakowi przydałaby się przerwa i krótka drzemka, nie wahajmy się odprowadzić go do innego pokoju. Zostawmy mu na pocieszenie duży, naturalny gryzak i pozwólmy mu się chwilę wyciszyć. Zapewnijmy mu także odizolowane od głównej imprezy miejsce, w którym w każdej chwili może się schować przed tłumem.

Kostiumy dla psów

Psiaki z reguły nie przepadają za wymyślnymi strojami. Należy pamiętać, że zbyt ciasny kostium dla zwierzaka może nie tylko krępować jego ruchy. Przebrany na Halloween czworonóg może zaplątać się w swoje ubranko i zrobić sobie poważną krzywdę. Szczególnie gdy zajęty imprezą opiekun nie wybawi psiaka na czas z opresji! Zirytowany niewygodnym kostiumem psiak może go także spróbować zdjąć i niechcący zadławić się odgryzionym guzikiem lub skrawkiem materiału! Dlatego jeśli koniecznie musimy przebrać naszego pupila na halloweenową imprezę, powinniśmy zadbać o to, by jego strój pozbawiony był małych elementów i jak najmniej przeszkadzał czworonogowi. Należy także uważać, by ubrany odświętnie zwierzak się nie przegrzał!

halloween z psem
fot. Shutterstock

Papierki po cukierkach

Nie tylko cukierki są groźne dla psów. Puste papierki po cukierkach dla wielu zwierzaków pachną naprawdę kusząco! Jednak połknięcie kawałka folii może skończyć się uszkodzeniem jelit i koniecznością przeprowadzenia poważnej operacji. Jeśli więc spędzasz Halloween z psem, postaraj się na bieżąco wyrzucać do kosza wszystkie papierki po słodyczach.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments