Hop do nogi

Ustaw się pod lekkim kątem do psa, tak by jego barki znajdowały się blisko twoich nóg, ale zad pozostawał trochę odsunięty w bok. Naprowadzaj ucznia smakołykiem trzymanym w lewej ręce, przed jego nosem (nieco na lewo).
Najpierw pies zapewne przesunie w bok tylko przednie łapy. Gdy tylko to zrobi, choćby nieznacznie, kliknij lub pochwal go krótkim słowem. Początkowo może się nawet okręcać w lewo. Po jakimś czasie zacznie automatycznie przestawiać zad w twoją stronę – wtedy najlepiej klikaj w chwili, kiedy dotknie nim twoich nóg.
Po każdym dostawieniu się przez psa znowu ustaw się pod kątem i go naprowadź. W końcu dojdziesz do etapu, że zwierzak – mniej czy bardziej świadomie – będzie dostawiał zad do twojego boku. Ćwiczcie to cały czas na stojąco, bez końcowego „siad”. Stawaj pod coraz większym kątem do psa, aż w końcu będzie się dostawiał do nogi z pozycji na wprost ciebie (czyli pozycji „do mnie”). Czworonogi skoczne z natury, skracając sobie drogę, mogą same wymyślić, że najlepiej w tej sytuacji będzie doskoczyć. Stopniowo zrezygnuj z naprowadznia psa smakołkiem, pozostawiając jako komendę optyczną ruch lewej ręki w bok. Możesz też wprowadzić i zostawić tylko komendę słowną.