Hop do nogi


Dostawianie się do nogi przewodnika bez obchodzenia go za plecami to jedna z możliwości przychodzenia na zawołanie np. podczas zawodów posłuszeństwa. Jest ono tak widowiskowe, że można je pokazywać jako efektowną sztuczkę.

Ustaw się pod lekkim kątem do psa, tak by jego barki znajdowały się blisko twoich nóg, ale zad pozostawał trochę odsunięty w bok. Naprowadzaj ucznia smakołykiem trzymanym w lewej ręce, przed jego nosem (nieco na lewo).
Najpierw pies zapewne przesunie w bok tylko przednie łapy. Gdy tylko to zrobi, choćby nieznacznie, kliknij lub pochwal go krótkim słowem. Początkowo może się nawet okręcać w lewo. Po jakimś czasie zacznie automatycznie przestawiać zad w twoją stronę – wtedy najlepiej klikaj w chwili, kiedy dotknie nim twoich nóg.
Po każdym dostawieniu się przez psa znowu ustaw się pod kątem i go naprowadź. W końcu dojdziesz do etapu, że zwierzak – mniej czy bardziej świadomie – będzie dostawiał zad do twojego boku. Ćwiczcie to cały czas na stojąco, bez końcowego „siad”. Stawaj pod coraz większym kątem do psa, aż w końcu będzie się dostawiał do nogi z pozycji na wprost ciebie (czyli pozycji „do mnie”). Czworonogi skoczne z natury, skracając sobie drogę, mogą same wymyślić, że najlepiej w tej sytuacji będzie doskoczyć. Stopniowo zrezygnuj z naprowadznia psa smakołkiem, pozostawiając jako komendę optyczną ruch lewej ręki w bok. Możesz też wprowadzić i zostawić tylko komendę słowną.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments