Jak dbać o nasze psy w upał? Oto 10 przykazań na lato!


Słupki rtęci wskazują coraz wyższe temperatury, a my wleczemy się krok za krokiem po rozgrzanych miejskich chodnikach i asfalcie.

Za nami podążają nasi czworonożni pupile – często z wywieszonymi językami. Jak dbać o nasze psy w upał?

O niektórych rzeczach na pewno wiesz, bo są oczywiste, ale wszystkie warto przypomnieć!

1. Zapewnij stały dostęp do wody

Twój ukochany kundelek, york czy owczarek niemiecki nie poci się tak jak ty. Ma gruczoły potowe tylko na opuszkach łap. Chłodzi się więc poprzez ziajanie, a wtedy wraz z wydychanym powietrzem oddaje dużo pary wodnej, a zatem traci dużo wody. Wysycha mu też śluzówka jamy ustnej, gardła i krtani. Zatem musi mieć stały dostęp do wody (nie może być lodowata). W domowej misce trzeba ją często zmieniać, bo w upał szybko przybywa w niej bakterii. Na spacer zabierz z sobą butelkę z wodą i miseczkę lub specjalną butelkę z poidełkiem.

nocny spacer z psem
fot. Shutterstock

2. Na dłuższy spacer wybieraj się wcześnie rano lub późno wieczorem

Kiedy jest jeszcze albo już w miarę chłodno, zarówno tobie, jak i podopiecznemu będzie się lepiej spacerowało. W ciągu dnia wychodź z psem na krótko, tylko po to, by mógł załatwić potrzeby fizjologiczne. W upały zastąp trening sportowy treningiem posłuszeństwa lub ćwiczeniami węchowymi.

3. Zapewnij możliwość schronienia w chłodnym zacienionym miejscu

Jak dbać o nasze psy w upał? Jeśli zostawiasz podopiecznego w ogrodzie, ustaw parasol albo zbuduj daszek, pod którym będzie się mógł schronić. Nie zdziw się, jeśli wykopie sobie dołek, w którym będzie leżał, bo im głębiej, tym ziemia jest chłodniejsza. Podobnie, jeśli zabierasz pupila na plażę, wykop mu dołek aż do zimnego mokrego piasku. W domu zostaw otwarte drzwi do łazienki, bo lepiej będzie mu na chłodnej terakocie niż na dywanie. Absolutnie nie zostawiaj go na balkonie.

4. Nie zmuszaj do wchodzenia do stawu, jeziora czy morza

Po długiej podróży w nagrzanym samochodzie, mamy ochotę się ochłodzić. Natychmiastowe wejście do jeziora czy morza, może spowodować zarówno u nas, jak i u psów szok termiczny. Poza tym twój pupil może nie być fanatykiem kąpieli i gwałtowne wejście do wody spowoduje dodatkowy stres. Jeśli chcesz, by chłodził się w zbiornikach wodnych, najpierw go do tego przyzwyczaj metodą drobnych kroczków.

pies zamknięty w samochodzie
fot. Shutterstock

5. Jak dbać o nasze psy w upał? Nie zostawiaj psa w zamkniętym samochodzie!

Wystarczy kilka minut, by auto zamieniło się w piekarnik. Temperatura rośnie w nim szybko do kilkudziesięciu stopni C i pies doznaje udaru cieplnego. Szanse na uratowanie go są minimalne. Chyba że szybko znajdzie się ktoś, kto uwolni zwierzaka, nim ten straci cały zapas wody ze swojego organizmu.

6. Pomóż psu, jeśli doznał porażenia lub udaru cieplnego

Jak dbać o nasze psy w upał? Przede wszystkim zabierz go z miejsca, w którym jest narażony na działanie słońca i wysokiej temperatury. Ułóż go na boku w cieniu lub w klimatyzowanym pomieszczeniu . Zrób mu okłady z ręczników namoczonych w zimnej wodzie, szczególnie na okolice karku. Możesz go polać chłodną (ale nie zimną) wodą. Nie zmuszaj go do picia, jeśli nie chce. Jeśli szybko nie nastąpi poprawa, udaj się do najbliższej kliniki weterynaryjnej.

7. Szczególnie dbaj o psy bardzo młode, starsze, otyłe, chore i ciężarne

Ich organizmy dużo gorzej radzą sobie z wysokimi temperaturami. Także, jeśli jesteś właścicielem psa rasowego o krótkim spłaszczonym pyszczku (bokser, buldog angielski, buldożek francuski, mops, boston terrier) albo tak wyglądającego kundelka, pamiętaj, że ich skrócone kanały nosowe słabiej chłodzą wdychane powietrze i ogólnie utrudniają oddychanie.

pies ze szczotką
fot. Shutterstock

8. Dbaj o skórę i sierść

Wbrew pozorom długa sierść jest dobrym izolatorem i tak jak zimą chroni przed mrozem, tak latem pomaga znieść upały. Powinieneś tylko spełnić ważny warunek: musi być zadbana i dobrze wyczesana, w innym wypadku zrobią się kołtuny, a pod nimi odparzenia. Jeśli jesteś właścicielem psa bezwłosego, smaruj jego skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

9. Nie panikuj, jeśli pies nie chce jeść

Upały odbierają zwierzakowi apetyt tak samo jak tobie. Nie dziw się więc, jeśli będzie zjadał mniejsze porcje. Koniecznie zadbaj o to, by domowe jedzenie nie stało długo w upale i się nie psuło. Najlepiej przygotuj go tyle, ile pies zjada na jeden posiłek. Sucha karma nie powinna stać w słońcu.

10. Poproś lekarza weterynarii, by pokazał ci, jak zmierzyć tętno i ocenić stan błon śluzowych psa

Dzięki temu będziesz mógł zorientować się, jaki jest stan podopiecznego, a nawet uratować mu życie.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments