Jak dbać o psa twardowłosego…

fot. Shutterstock

...a jak o miękkowłosego

Niezależnie od tego, czy nasz pupil ma szatę długą, czy krótką, może ona być twarda lub miękka. Do psów o tym pierwszym rodzaju sierści należą m.in. husky, akita, tosa, terier rosyjski, bouvier, collie, nowofundland. Podkreślenie i utrzymanie prawidłowej struktury takiej szaty wymaga – oprócz systematycznej pielęgnacji – odpowiedniego doboru kosmetyków.  W wypadku psów pierwotnych o tzw. podwójnej szacie (husky, akita, chow-chow) należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozczesanie włosa. Nie można dopuścić do nadmiernego wyczesania podszerstka, gdyż to właśnie on nadaje psu charakterystyczny, napuszony wygląd. Podobnie rzecz się ma u owczarka szetlandzkiego czy collie.  Dobierając kosmetyki dla psów o twardym włosie, pamiętajmy, aby nie działały zmiękczająco, zwiotczająco ani natłuszczająco. Sprawdzi się tu szampon Crisp Coat Botanical Texturizing, który przywraca naturalną twardość włosa. Podobne właściwości ma szampon Wiry Coat, który dodatkowo zwiększa nieco objętość sierści, co ma znaczenie szczególnie w wypadku psów o podwójnej szacie.
Po kąpieli możemy użyć odżywki, ale pamiętajmy, że większość dostępnych na rynku zmiękcza włos, a zatem nie nadaje się dla psów twardowłosych. Pożądaną twardość nadaje sierści Premium Protein Pack & Pre-chalk. Wmasowujemy ją delikatnie w wilgotne włosy (nie spłukujemy!), które następnie suszymy suszarką. Można także zastosować odżywkę Super Rich, trzeba ją jednak dokładnie spłukać.

Szata miękka, przypominająca strukturą watę, występuje u takich ras jak: pudel, bichon frise, soft coated wheaten terrier, bolończyk. Ma ona wyjątkowo dużą tendencję do kołtunienia, zatem podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie regularne i częste dokładne jej rozczesywanie i szczotkowanie. Najlepiej nadają się do tego metalowe grzebienie o różnym rozstawie zębów oraz szczotki – tzw. pudlówki. Aby ułatwić sobie tę czynność, można zastosować takie preparaty, jak Moisturizing Coat Protector & Enhancer lub Grooming Spray.
Nigdy nie rozczesujemy włosów suchych. Zawsze powinny zostać lekko nawilżone, np. jednym z wymienionych preparatów. Nie mogą zostać też jednak zbyt mokre, gdyż wtedy będą się kleiły do grzebienia, a to może spowodować ich uszkodzenie.
Doskonale sprawdzi się u psów miękkowłosych odżywka Botanical Conditioner. Nakłada się ją na mokrą sierść i po kilku minutach delikatnie spłukuje. Nieco większą jej ilość stosujemy w miejscach szczególnie podatnych na powstawanie kołtunów, czyli za uszami, na łapach i podbrzuszu.
Większość psów o miękkim włosie nie linieje. Wymagają za to regularnego strzyżenia. Ponieważ jednak jest to dość skomplikowane i trzeba znać wzorzec, lepiej powierzyć psa fachowcowi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments