7 sposobów na psie zęby

fot. Shutterstock

Swoje zęby myjesz każdego dnia, i to pewnie przynajmniej dwa razy. A te psie? Jak o nie dbasz?

Jak dbać o psie zęby? Co zrobić, by do późnej starości służyły psu, były piękne, mocne i zdrowe? Są na to sposoby – czytajcie, jakie!

1. Lepsze suche niż mokre

Nie wiemy, czy dla twojego psa lepsza będzie karma sucha czy mokra. Ale wiemy, że jeśli chodzi o zęby, to tylko sucha ma szansę pozytywnie wpłynąć na stan jego jamy ustnej. Choć nie jest prawdą, że wystarczy dawać psu suchą karmę i już będzie miał śnieżnobiały uśmiech, to jednak codzienne gryzienie suchych granulek ściera płytkę nazębną (z której powstaje kamień). Mokra tak nie umie!

2. Surowe kości

Nawet jeśli wasz pies na co dzień je suchą karmę lub puszki, co jakiś czas (np. raz w tygodniu) warto podać mu surową, dużą – najlepiej cielęcą – kość. Podczas jej obgryzania pies w naturalny sposób czyści sobie zęby. Pilnujmy tylko, by ją obgryzał, a nie zjadał, bo nie o to tu chodzi. W dodatku to dla psa świetna rozrywka i zajęcie na pół dnia!

3. Dodatki do wody

O psie zęby można dbać też tak, że sam zainteresowany nawet tego nie zauważy. Jak to możliwe? Wystarczy sięgnąć po suplementy, które dolewa się do wody pitej przez psa. W ten sposób jego zęby czyszczą się kilka razy dziennie podczas picia! Szukajcie tych suplementów w sklepach zoologicznych – są bardzo wydajne.

4. Suszone uszy

Podobnie jak obgryzanie surowych kości działa też żucie suszonych przysmaków – takich jak uszy wołowe czy królicze, kości prasowane. Możemy też sięgnąć po… poroże jelenia, które większość psów uwielbia „miętosić”. Nie jest to tanie, ale wystarcza na kilka miesięcy. Warto!

5. Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda

Pasta i szczotka dla psa? Czemu nie! To polecane przez weterynarzy rozwiązanie, choć umycie zębów nieprzyzwyczajonemu do tego psu bywa trudne. Jeśli przekonamy do tego pupila (a są pasty o smaku kurczaka), róbmy to codziennie.

6. Przysmaki dentystyczne

Na rynku jest mnóstwo przysmaków dentystycznych do wyboru – wszystkie są dobre, pod warunkiem że dobierzemy odpowiedni do wagi zwierzaka i będziemy podawać je codziennie. Pamiętajmy tylko, że są kaloryczne!

7. Jak dbać o psie zęby, gdy już nic nie pomaga…

Jeśli do tej pory nie stosowaliśmy żadnej z powyższych metod, a nasz pies ma już kilka lat, najprawdopodobniej jego zęby wymagają porządnego czyszczenia. Zabieg zdejmowania kamienia wykonuje lekarz weterynarii – podobnie jak kontrole stanu jamy ustnej, które powinny być coroczną profilaktyką. Pamiętajmy, że psa też może boleć ząb.

Konsultacja: lek.wet. Dorota Cibor

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ehh
Ehh
21 dni temu

6 – nie, żaden gryzak dentystyczny nie jest dobry bo jedyne co robi to okleja psu zęby, w jaki niby sposób zboża czy skrobia ma psu czyścić zęby?? 2 to jakieś nieporozumienie. Nie wolno podawać psom kości, które nie są na barfie, szczególnie kości łysych i nośnych dużych zwierząt (w tym cielęcych -_-). Chcecie mieć na sumieniu jakiegoś psa to proszę bardzo, dalej róbcie takie szkodliwe artykuły zamiast pytać zoodietetyków o rady..