19.03.2017
Przynieś piłkę! Jak nauczyć psa aportować?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Większość psów biegnie po rzuconą zabawkę, ale jej nie przynosi ani nie chce oddać. Nauczmy psa aportowania krok po kroku!
fot. Shutterstock
Dlaczego piłka, a nie patyk? Aportowanie kojarzy się z przynoszeniem patyka. To wygodne, bo kijki prawie zawsze są pod ręką. Ale taka zabawa jest bardzo niebezpieczna. Wiedzą coś o tym weterynarze, bo trafia do nich wiele psów, które zrobiły sobie w ten sposób krzywdę: skaleczyły się w pysk lub nawet w oko. W szalonej zabawie łatwo się też zadławić podłużnym przedmiotem. Na dodatek w pysku może utkwić drzazga.
Postępom w szkoleniu używanie patyka też nie sprzyja, bo zamiast go przynosić, pies może woleć go obgryzać. A wtedy nawet nagroda, którą dla niego przygotowaliśmy, może się okazać mniej atrakcyjna od perspektywy rozgryzienia kija w drobny mak. Dlatego do aportowania zawsze używajmy bezpiecznej gumowej zabawki – na tyle dużej, by zwierzakowi nie groziło zadławienie się, i na tyle małej, by psu było wygodnie ją nosić w pysku.
Jeśli nasz pupil przyzwyczaił się już do przynoszenia patyka, spróbujmy go zachęcić do tego, by go porzucił dla zabawki. Pokażmy mu ją najpierw w domu i bawmy się nią z nim. Na pewno od razu ją polubi!
- Pokaż psu piłeczkę, idąc raźnym marszem. Gdy się nią zainteresuje – zacznie się w nią wpatrywać i doskakiwać do niej – rzuć ją jak najdalej za siebie.
- Gdy tylko pies dogoni i złapie piłkę, zacznij uciekać biegiem, jednocześnie przywołując pupila. Zapewne nie porzuci zdobyczy, tylko będzie cię gonił z piłką w pysku.
- Gdy pies cię dogoni, odwróć się i pokaż mu smakołyk na tyle blisko, by się nim zainteresował i spróbował go sięgnąć pyskiem – upuści wtedy piłkę. Podnieś zabawkę i daj psu smakołyk.
Autor: Dorota Jastrzębowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
30.04.2025
Trawa wypalona przez psi mocz? Wiemy, jak sobie z tym poradzić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli masz ogród, a twojemu psu zdarza się w nim załatwić, na pewno znasz ten problem, jakim jest „wypalona” trawa przez psi mocz. Czy można coś na to zaradzić?
undefined
27.04.2025
8 sposobów na ochłodę psa. Jak pomóc psu podczas upału?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap. Poza tym mogą się ochłodzić tylko dysząc, dlatego nigdy nie zakładajmy im ciasnego kagańca! Jak możemy pomóc pupilowi podczas gorącego lata? Sprawdź, jak schłodzić psa podczas upałów!
undefined
25.04.2025
Twój pies sika z emocji? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiak, który często sika z emocji, może być prawdziwym utrapieniem! Z czego wynika ten uciążliwy problem? Sprawdź, jak można go rozwiązać!
undefined