Jak umyć psu głowę?


Właściciele często obawiają się, że podczas kąpieli do uszu psa dostanie się woda i będzie problem. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Z tego powodu rezygnują z mycia głowy i kufy. Tymczasem podczas prawidłowo przeprowadzonej kąpieli z całą pewnością woda do ucha nie wleci. Warto już od najmłodszych lat przyzwyczajać psa do regularnych kąpieli. Jak prawidłowo umyć psu głowę?

Skóra głowy u psów jest połowę cieńsza niż ludzka. Jest także bardzo wrażliwa i ma inny odczyn pH. Dlatego nie należy używać produktów, które nie są przeznaczone do pielęgnacji naszych pupili. Lepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości szampon dla zwierząt. Jeśli twój pies ma skłonności do suchej skóry, przetłuszczania się czy pojawiają się u niego częste infekcje – poradź się lekarza weterynarii, który produkt będzie najlepszy.

Kanaliki uszne psów są dość specyficznie zbudowane, co z kolei utrudnia im na samodzielne usunięcie wody z uszu poprzez np. potrząśnięcie głową. W skrajnych przypadkach może dojść do zapalenia ucha, które objawia się świądem i bolesnością w okolicy narządu słuchu. Można wtedy zaobserwować u psa m.in. potrząsanie głową, drapanie uszu czy ocieranie głowy o podłogę.

pies w kąpieli
fot. Shutterstock

Jak prawidłowo umyć psu głowę?

Najlepiej załamać małżowiny uszne do środka (jeśli pies ma uszy stojące) i przycisnąć je ręką do kanalików usznych. Właściciele przedstawicieli ras zwisłouchych będą mieli ułatwione zadanie. Wodę lejemy na głowę zawsze z góry, nigdy z boku ani z dołu. Myjąc kufę, pilnujemy, aby była skierowana do dołu – wtedy woda nie dostanie się do nosa. Staramy się też osłaniać nos dłonią.

Nie jest natomiast dobrym rozwiązaniem wkładanie do uszu waty – pies odczuwa wtedy niepokój, a woda i tak się przez nią przesącza.

A co zrobić po kąpieli?

Po kąpieli dokładnie wycieramy głowę ręcznikiem. Do wytarcia uszu wewnątrz możemy użyć wacików na patyczkach. Da się je wsunąć dość głęboko bez obawy o uszkodzenie błony bębenkowej – budowa psich uszu skutecznie przed tym chroni.

Należy natomiast zwrócić uwagę, aby wacik był mocno nawinięty na patyk, co wykluczy jego zsunięcie się.

Autor: Ewa Grabowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments