Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą?


Dla wielu osób podpisywanie umów, to zbyteczna papierologia. Czy aby na pewno? Czy wiesz, po co ona jest i jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą?

Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą? Kupując psa, powinniśmy zawrzeć umowę na piśmie. Wskazane jest korzystanie z gotowych wzorów (możemy je znaleźć np. na „psich” stronach www). Z umowy powinno jasno wynikać, że pies jest zdrowy i w dobrej kondycji. Dobrze, jeśli zamieszczona jest w niej informacja o zaszczepieniu i odrobaczeniu, potwierdzona zapisami w książeczce zdrowia. To sprzedawca – będący zwykle hodowcą – jest odpowiedzialny za jakość oferowanego zwierzaka. Nie jest istotne, czy sam wiedział o jego wadach. Od tej odpowiedzialności zwalnia jedynie wyraźna zgoda kupującego na niedoskonałości szczenięcia.

Co daje nam umowa?

Jeżeli po zakupie okaże się, że stan psa jest niezgodny z umową, kupujący ma prawo skorzystać z prawa do rękojmi za wady fizyczne (art. 556. § 1. kodeksu cywilnego). Na tej podstawie może się domagać wymiany szczenięcia lub obniżenia ceny. Strony mogą również odstąpić od umowy. Z tego powodu należy zwrócić uwagę, czy umowa nie zawiera zapisu – dozwolonego prawem! – ograniczającego lub wyłączającego odpowiedzialność z tytułu rękojmi.

Jeżeli taki zapis istnieje, jest nieważny tylko w sytuacji, gdy sprzedawca podstępnie zatai wadę przed kupującym. Pamiętajmy również, że kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi, jeśli w ciągu miesiąca od wykrycia wady nie zawiadomi o tym sprzedawcy (np. listem poleconym). Jeżeli jednak sprzedawca w umowie zapewnił, że wady nie istnieją lub podstępnie je zataił, zaniedbanie tego terminu nie ma znaczenia. Przeczytajmy zatem dokładnie umowę, abyśmy nie kupili „psa w worku”.

Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą?

Sprzedaż szczeniąt nie powinna odbywać się poza hodowlą. Jeśli hodowca odmawia poznania malucha, otoczenia, w jakich dorasta czy matkę (lub rodziców), powinna zapalić ci się czerwona lampka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z pseudohodowcą, któremu zależy jedynie na szybkim zarobku. O tym czym są pseudohodowle i dlaczego należy je unikać, pisaliśmy po tym artykułem: www.psy.pl/pseudohodowle.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments