Jak uchronić psa przed kleszczem

fot. Thinkstock

Czas występowania kleszczy, ich rodzaje, a także skuteczność środków je eliminujących zbadali austriaccy naukowcy z University of Veterinary Medicine w Wiedniu, jak informuje internetowy magazyn „Parasites & Vectors” oraz „Science Daily”.

Z danych o ponad 700 kleszczach znalezionych na ciałach 90 psów wyprowadzanych na spacery we wschodniej Austrii wynikło, że w marcu i w kwietniu oraz w październiku naszych pupili (i nas także) atakuje Dermacentor reticulatus, z kolei w kwietniu i maju, a także we wrześniu – Ixodes ricinus, a w czerwcu i lipcu – Haemaphysalis concinna. Przy czym, o ile po nas kleszcze wędrują, żeby znaleźć ciepłe i zakryte miejsce, to na psach zwykle zatrzymują się tam, gdzie się przyczepiły, czyli na głowie, szyi, barkach i klatce piersiowej. To ważna wskazówka, jakie części ciała podopiecznego trzeba najuważniej oglądać po spacerze w lesie czy parku. – Budowa ciała psa powoduje, że kleszczom trudno jest przemieszczać się przez gęste futro – tłumaczy na łamach „Science Daily” Georg Duscher.

Kolejna ważna wiadomość dotyczy skuteczności środków przeciwkleszczowych. Okazało się, że liczba kleszczy znalezionych na psach zabezpieczonych i niezabezpieczonych repelentami zasadniczo się nie różniła. Ale uwaga – nie oznacza to, że środki te nie są skuteczne. – To nie środki są nieskuteczne, ale właściciele. Często zdarza się, że stosują kropelki, gdy znajdą kleszcza na ciele swego psa, ale potem zapominają o konieczności regularnego ich podawania w okresie zagrożenia – tłumaczy na łamach „Science Daily” inny austriacki naukowiec Michael Leschnik. Skuteczność wszystkich środków okazała się nieporównanie wyższa w warunkach laboratoryjnych, gdy były podawane regularnie. Zatem jeśli chcemy pomóc pupilowi, musimy się stosować do wskazówek podanych na ulotkach środków przeciwkleszczowych. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
agnieszkaleszczyńska
agnieszkaleszczyńska
4 lat temu

SZOK 🙁