Jak uwrażliwić policjantów na los psów


Z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt w sejmie odbyło się spotkanie obrońców praw zwierząt i przedstawicieli policji. Chodziło o nawiązanie współpracy oraz zaproponowanie zmian, które ułatwiłyby obu stronom pracę dla dobra zwierząt.Posłanka Joanna Mucha poinformowała, że spotkała się z ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim, który zlecił dokładne zbadanie znajdujących się w prokuraturach i w sądach spraw dotyczących zwierząt. – Dzięki temu będzie można się zorientować się, z jakich przyczyn i w odniesieniu do jakich przepisów umarzane są sprawy dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Za kilka tygodni będziemy znali wynik – mówiła Mucha.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych zarzucali, że funkcjonariusze policji jeżdżący na interwencje są słabo przygotowani merytorycznie. – Nigdy nie wiadomo, czy nie uznają, że jeśli pies spędza noc na mrozie przykuty do ściany, to wcale nie jest przestępstwo, albo nie widzą nic złego w zamurowaniu ptaków żywcem czy biciu psa – wyliczali. Na ręce zastępcy komendanta złożono też listę skarg na konkretne komendy powiatowe. 
Zastępca Komendanta Głównego Policji Waldemar Jarczewski (właściciel kilku uratowanych przez siebie kotów) przyznał, że wyniki pracy policji nie są oszałamiające. – Dlatego wprowadzamy program, który ma uwrażliwić policjantów na dobro zwierząt. Jednak to od państwa będzie zależało, jak zostanie on zrealizowany – zwrócił się do przedstawicieli organizacji prozwierzęcych. Zapewnił, że zawsze, gdy stwierdzą, że praca policji ich nie satysfakcjonuje, mogą rozmawiać z komendantem powiatowym, u którego można złożyć skargę. Jeśli to nie przyniesie efektów, mogą się zwrócić do komendanta wojewódzkiego, a gdy i tam nie zostaną wysłuchani, to powinni się skontaktować z Zastępcą Komendanta Głównego Policji.  
Policja powoła w każdej komendzie wojewódzkiej koordynatorów ds. zwalczania przestępczości związanej z przepisami konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami. Mają oni również nadzorować działania związane z przestrzeganiem ustawy o ochronie zwierząt. Opracowano też zasady postępowania dyżurnych w wypadku uzyskania informacji o okrutnym traktowaniu zwierząt.
Obrońcy praw zwierząt zobowiązali się przygotowania instruktażu, który za pośrednictwem Komendy Głównej Policji zostanie rozesłany do wszystkich policjantów jako materiał edukacyjny, mogą też organizować szkolenia dla policjantów w komendach powiatowych. KP
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments