Jaki charakter ma flat coated retriever?

Flat coated retriever to pies myśliwski, wyhodowany przede wszystkim do aportowania, ale sprawdza się także jako tropowiec i płochacz. Obecnie coraz częściej pełni funkcję psa rodzinnego. Jest zawsze chętny do pracy i zabawy, a o jego wesołym usposobieniu świadczy ogon, który według wzorca powinien być w nieustannym ruchu.
Pies tej rasy jest bardzo przywiązany do właściciela, nie nadaje się do samotnego spędzania większości dnia w mieszkaniu. Ma duży temperament i potrzebuje 2-3 godzin intensywnego spaceru dziennie – niewybiegany może przejawiać skłonności do niszczenia rzeczy czy kopania w ogrodzie. Chętnie aportuje, pływa i uprawia psie sporty – doskonale się sprawdza w agility, flyballu, obedience czy frisbee. Jest inteligentny, szybko się uczy, dlatego nadaje się do każdego rodzaju szkolenia, z wyjątkiem IPO (pies obrończy).

Wychowanie go nie jest szczególnie trudne, ponieważ nie ma skłonności do dominacji i bez sprzeciwu podporządkowuje się właścicielowi (trzeba jednak pamiętać o prawidłowej socjalizacji szczeniaka). Spuszczony ze smyczy trzyma się blisko opiekuna. Jedynie podczas polowania potrafi zapamiętać się w pracy do tego stopnia, że czasami nie reaguje na wołanie.

Flat coated to pies łagodny, zaniepokojony ostrzega jedynie szczekaniem, nie zdarza mu się zaatakować człowieka. Świetnie się dogaduje z dziećmi, jest też bardzo przyjaźnie usposobiony do innych psów.