Jaki charakter ma flat coated retriever?


Jaki charakter ma flat coated retriever? Jakie warunki trzeba mu zapewnić?

Flat coated retriever to pies myśliwski, wyhodowany przede wszystkim do aportowania, ale sprawdza się także jako tropowiec i płochacz. Obecnie coraz częściej pełni funkcję psa rodzinnego. Jest zawsze chętny do pracy i zabawy, a o jego wesołym usposobieniu świadczy ogon, który według wzorca powinien być w nieustannym ruchu.

Pies tej rasy jest bardzo przywiązany do właściciela, nie nadaje się do samotnego spędzania większości dnia w mieszkaniu. Ma duży temperament i potrzebuje 2-3 godzin intensywnego spaceru dziennie – niewybiegany może przejawiać skłonności do niszczenia rzeczy czy kopania w ogrodzie. Chętnie aportuje, pływa i uprawia psie sporty – doskonale się sprawdza w agility, flyballu, obedience czy frisbee. Jest inteligentny, szybko się uczy, dlatego nadaje się do każdego rodzaju szkolenia, z wyjątkiem IPO (pies obrończy).

Wychowanie go nie jest szczególnie trudne, ponieważ nie ma skłonności do dominacji i bez sprzeciwu podporządkowuje się właścicielowi (trzeba jednak pamiętać o prawidłowej socjalizacji szczeniaka). Spuszczony ze smyczy trzyma się blisko opiekuna. Jedynie podczas polowania potrafi zapamiętać się w pracy do tego stopnia, że czasami nie reaguje na wołanie.

Flat coated to pies łagodny, zaniepokojony ostrzega jedynie szczekaniem, nie zdarza mu się zaatakować człowieka. Świetnie się dogaduje z dziećmi, jest też bardzo przyjaźnie usposobiony do innych psów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments