Jesteś szczęśliwy czy zły? Pies to wie

fot. screenshot Messerli Research Institute

Psy czują? Oczywiście, mamy na to kolejny dowód. Naukowcy z wiedeńskiego Messerli Research Institute Clever Dog przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że psy umieją rozpoznać, jakie emocje malują się na naszych twarzach: szczęście czy złość. O wynikach badań poinformowało pismo „Current Biology”.

Psy rozróżniają twarze ludzi na zdjęciach – naukowcy z wiedeńskiego instytutu dowiedli tego już dwa lata temu. Teraz postawili przed sobą nowe zadanie: grupę 20 psów (wśród nich border collie, foksterier, golden retriever, owczarek niemiecki i kundelki) nauczyli najpierw na podstawie 15 par zdjęć rozróżniać twarze osób szczęśliwych i zezłoszczonych, przy czym pokazywano im jedną część twarzy (dolną lub górną). A potem poddali zwierzaki czterem próbom.  W pierwszej pokazywali im tę samą część twarzy, co podczas treningu, ale innej osoby. Druga próba polegała na pokazaniu innej części twarzy niż podczas szkolenia. W trzeciej i część twarzy była inna, i osoba była inna. A w czwartej, ostatniej, wyświetlano na ekranie lewą część twarzy pokazywanych w czasie treningu.

Okazało się, że psy były w stanie rozpoznać wyraz twarzy częściej, niż wynikałoby to z czystego przypadku. Przy okazji badania naukowcy odkryli też jeszcze jedną ciekawą prawidłowość: otóż psy, które nagradzano za rozpoznanie wyrazu twarzy człowieka szczęśliwego, zadowolonego, uśmiechniętego, dużo szybciej przyswajały sobie wiedzę, niż te, które nagradzano za rozróżnianie twarzy osoby zezłoszczonej.  Prawdopodobnie wiąże się to z tym, że zwierzaki mają złe skojarzenia z takim wyrazem twarzy. MC
 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments