Czym karmić psa latem?


W upalne dni nawet nam często przechodzi ochota na jedzenie, a nasze czworonogi nie są wyjątkiem. Czym karmić psa latem?

Lato – pora upałów, wakacyjnych wyjazdów i… wyzwań w żywieniu czworonożnych przyjaciół. Czym karmić psa latem?

Apetyt psa latem

Wysokie temperatury sprawiają, że wiele czworonogów zwyczajnie nie ma ani ochoty ani siły na sport. Ograniczony poziom aktywności fizycznej wpływa z kolei na apetyt. U większości psów chęć na jedzenie, zwłaszcza w najgorętszych godzinach, jest zauważalnie mniejsza. Wszystko to logicznie się ze sobą wiąże. Ponieważ zwierzę ma mniej ruchu, jego zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze spada, a wraz z nim zmniejsza się też apetyt pupila. Zatem, czym karmić psa latem? Przede wszystkim nie powinniśmy zmuszać go do jedzenia, warto natomiast przemyśleć zmianę pór karmienia. Być może pupil skusi się na późniejszą kolację, gdy temperatura spadnie, albo zechce wstawać na wcześniejsze śniadania.

Czym karmić psa latem i czy zmniejszyć porcje jedzenia?

Pies najczęściej dostosuje ilość pobranego pokarmu do swojego apetytu. Jeżeli latem jego apetyt jest mniejszy i zostawia w misce część jedzenia – należy zmniejszyć porcję. Tym bardziej, że podczas upałów jedzenie psuje się szybciej. Chorobotwórcze drobnoustroje w niedojedzonym posiłku rozwijają się błyskawicznie i spożycie takich resztek może grozić kłopotami żołądkowymi, a nawet poważniejszym zatruciem. Aby zapobiec takim przykrym przypadłościom, latem należy też częściej myć miski, używając do tego celu detergentu i bardzo dokładnie ją płukać. Z tego samego powodu psu należy częściej wymieniać wodę w misce i także codziennie myć ją łagodnym środkiem do zmywania.

pies pije wodę

Mokra karma dla psów pomaga nawodnić organizm

Mokra karma dla psów sprzyja zachowaniu właściwego bilansu wodnego. Psy żywione suchym pokarmem muszą przyjmować znacznie więcej płynów(nawet dwukrotnie więcej) niż te, które dostają naturalnie wilgotne posiłki. Zarówno karma dla psów w puszkach czy w saszetkach, jak i domowe jedzenie dostarczają psu dużą ilość wody. Pamiętajmy, że w trakcie upałów pies potrzebuje jej znacznie więcej. Szczególnie, jeśli pomimo upału ma ochotę pobiegać i poskakać na spacerze. Uważajmy na wodę wypijaną z kałuży albo innych podejrzanych źródeł, którą nasz zziajany po dłuższym marszu pupil może chcieć się poczęstować. Lepiej jest zabrać na letnią eskapadę specjalną turystyczną butelkę z czystą wodą do pojenia zwierzęcia. Są one do kupienia w sklepach zoologicznych.

Zapewnienie znajomej i dobrze tolerowanej karmy

Podczas wakacyjnych wyjazdów, a także w trakcie pobytu w hotelach, czy pod opieką znajomych warto jest zapewnić psu pożywienie, do którego jest przyzwyczajony. Podróż, nowe miejsce, inni opiekunowie – to wszystko dla zwierzęcia duży stres. Takie zmiany dla naszego pupila to istna rewolucja. Zadbajmy więc o jego komfort, spakujmy jego własne, pachnące domem legowisko i zapewnijmy mu dostęp do pożywienia, które dobrze zna. Absolutnie nie wprowadzajmy drastycznych zmian w jadłospisie ulubieńca, a w szczególności nie zmieniajmy konsystencji pokarmu. Jeśli w jego menu jest mokra karma, to nie przestawiajmy zwierzaka na suchą mając na uwadze wygodę jego zastępczych opiekunów. I na odwrót, nie starajmy się przesadnie dogadzać zwierzakowi tęskniącemu za swoimi najbliższymi. W obu przypadkach takie zmiany z dużym prawdopodobieństwem mogą zakończyć się kłopotami z trawieniem.


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments