Kastrat z jądrami


Brytyjczycy wydają miliony funtów rocznie na operacje plastyczne swoich… zwierząt.Największa w Wielkiej Brytanii firma ubezpieczeniowa Petplan, która oferuje pakiety dla domowych czworonogów, podaje, że w 2010 r. wypłaciła właścicielom 1,5 mln funtów na operacje nosa u psów i kotów. Spółka wypłaciła także milion funtów na korekcje powieki (związane z wrodzoną wadą wywinięcia na zewnątrz lub do wewnątrz powieki) i ćwierć miliona na zabiegi dentystyczne. Według ubezpieczalni Petplan, dzięki wizytom w gabinetach chirurgii estetycznej zwierzaki mogą wieść zdrowsze i bardziej aktywne życie.
Moda na operacje plastyczne u zwierząt dotarła do Europy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie już w 1990 r. bardzo popularny był lifting podbródka przeprowadzany u niektórych ras. Zabieg ten ogranicza nadmierne ślinienie się u mastifów czy nowofundlandów. Kilka lat później zaczęto wszczepiać sztuczne jądra kastrowanym samcom – po to, aby ich wygląd był bardziej męski.
Brian Faulkner – weterynarz z Petplan – uważa, że tak duża liczba zabiegów chirurgicznych jest spowodowana licznymi wadami wrodzonymi czy chorobami, które dotykają brytyjskie czworonogi, a nie próżnością ich właścicieli. Jako przykład podaje wspomniane już choroby oczu, a także zabieg poszerzania nozdrzy, który przeprowadza się u ras z krótką kufą, ułatwiając tym samym oddychanie bokserom czy buldożkom francuskim. ACh     
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments