Kiedy pies przestaje rosnąć?


Od czego zależy to, kiedy pies przestaje rosnąć? Sprawdź, w jakim wieku twój pupil przestanie być małym, słodkim szczeniakiem!

Opiekunowie szczeniąt zastanawiają się nieraz, kiedy ich pupil osiągnie docelową wielkość dorosłego czworonoga. Informacja ta jest ważna nie tylko z powodu żywienia, ale także przeróżnych aktywności, których nie wolno proponować wciąż rosnącemu maluchowi. Wszystko ze względu na ryzyko poważnych urazów. Kiedy pies przestaje rosnąć? To zależy od kilku czynników!

Kiedy pies przestaje rosnąć?

Wzrost psa możemy uznać za zakończony, gdy psiak osiągnie swoją docelową masę i wzrost, a jego układ ruchu całkowicie się rozwinie. Tempo wzrostu czworonoga zależy przede wszystkim od jego rasy i docelowej wielkości. Nowo narodzone szczenięta przybierają dziennie na wadze około 5-10% masy dziennie. Po 8. tygodniu życia ich wzrost jednak znacznie zwalnia. Małe psiaki rozwijają się znacznie szybciej i osiągają rozmiary dorosłego psa już w wieku 9-10 miesięcy. Duże psy potrzebują na to znacznie więcej czasu – olbrzymie zwierzaki mogą rosnąć aż do 2 lat! Mniejsze czworonogi dojrzewają szybciej także mentalnie, a psie wielkoludy pozostają beztroskimi dzieciakami nawet do 3. roku życia.

Od czego zależy tempo wzrostu psa?

Genetyka to jednak nie wszystko – na wzrost psów wpływ mają także żywienie, stan zdrowia i aktywność fizyczna. Niedożywienie i choroby zakaźne mogą spowodować zatrzymanie wzrostu u szczeniaka i sprawić, że już do końca życia będzie on znacznie mniejszy niż jego rodzeństwo. Aktywność fizyczna wpływa natomiast na rozwój mięśni i powinna być dopasowana zarówno do wieku, jak i wielkości zwierzaka. U młodych szczeniąt układ kostny jest wyjątkowo delikatny i podatny na urazy do czasu zaniku płytki wzrostu kości kończyn. Dlatego z psimi maluchami nie powinno się biegać przy rowerze ani trenować obciążających sportów, takich jak agility czy frisbee. Przed rozpoczęciem tego typu aktywności z psem należy upewnić się, że zwierzak zakończył już okres wzrostu, zabierając go do weterynarza na badania kontrolne lub wykonując rtg stawów.

Dojrzałość fizyczna a dojrzałość płciowa

Tych dwóch pojęć nie należy mylić! Domowe czworonogi gotowe są do rozrodu jeszcze przed zakończeniem wzrostu. Pojawienie się pierwszej cieczki u suczek czy podnoszenie nogi u samców nie jest więc równoznaczne z osiągnięciem przez zwierzaka dorosłości!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments