Ile kosztuje utrzymanie psa?


Pies to chyba najbardziej oddany przyjaciel, jakiego można mieć. Ilość zalet z posiadania swojego szczekającego pupila jest ogromna. Utrzymanie psa to jednak odpowiedzialność, także i ta finansowa.

Jakie są koszty kupna bądź przygarnięcia psa? Chcąc mieć psa, niektórzy decydują się na zakup jego konkretnej rasy, co może wiązać się z koniecznością zapłacenia za niego nawet kilku tysięcy złotych. Uzbieranie takiej kwoty jest często sporym wyzwaniem. Jeżeli nie ma się na to odpowiednich oszczędności, to można skorzystać z szybkiej pożyczki online, którą znaleźć można na Matchbanker, czyli rankingu najlepszych ofert tego typu w Polsce. Oczywiście można także przygarnąć psa ze schroniska i to zupełnie za darmo, przy okazji mogąc poczuć, że takiemu psu zapewnia się dużo lepszą przyszłość.

Niezależnie od tego, czy psa się kupuje, czy też przygarnia za darmo, to trzeba się liczyć z pewnymi kosztami, w końcu pies także potrzebuje kilku rzeczy do życia. Nabyć więc trzeba legowisko, miski, smycz, obrożę, a czasem również budę i kaganiec. Koniecznie trzeba będzie zainwestować w szczepienia, a chcąc zapewnić swojemu pupilowi nieco rozrywki, kupić powinno się także i zabawki. Łącznie na to wszystko trzeba będzie wydać kilkaset złotych.

Ile trzeba wydać na utrzymanie psa?

Na co dzień psa trzeba przede wszystkim wykarmić, co może wiązać się z koniecznością poniesienia różnej wielkości kosztów. Wiele zależy od tego, jak duży jest pies i jego apetyt, oraz jaką karmę zamierza mu się podawać. Przykładowo, karmienie dużego psa wysokiej jakości karmą może już wymagać poniesienia kosztów co najmniej 100 złotych miesięcznie. Karmiąc psa, należy jednak zachować umiar z ilością dostarczanego mu pożywienia. Psy coraz częściej cierpią na schorzenia związane z otyłością.

Utrzymanie psa wiąże się również z dbaniem o jego stan zdrowia. Koszty pielęgnacji weterynaryjnej zaś mogą być czasem spore, szczególnie wtedy, kiedy pupil wkracza w podeszły wiek. Psa trzeba też przynajmniej od czasu do czasu umyć, co także może wiązać się z pewnymi wydatkami.

Pies wymaga poświęcenia czasu

Posiadanie psa to duża odpowiedzialność i trzeba mu poświęcić więcej czasu niż np. chomikowi czy też rybkom akwariowym. Codziennie wychodzenie na spacery w skali roku oznacza więc poświęcenie dziesiątek jak nie setek godzin swojego czasu. Dużo czasu trzeba także poświęcić w sytuacjach kryzysowych, np. wtedy, kiedy pilnie trzeba umówić wizytę u weterynarza i do niego dojechać.

Chcąc mieć swojego psa, należy więc się liczyć nie tylko z kosztami finansowymi, ale także i czasowymi. Z drugiej jednak strony, czas poświęcony swojemu pupilowi zwykle przynosi mnóstwo radości i satysfakcji.

Miłość psa jest bezcenna

Utrzymanie psa pociąga za sobą konieczność ponoszenia mniejszych lub większych wydatków finansowych, a także poświęcenia odpowiednio dużej ilości czasu. Warto jednak pamiętać, że pies odwdzięczy się bezkrytyczną miłością i pełnym oddaniem. Dlatego też posiadanie swojego pupila to wspaniała sprawa i nie warto tutaj kierować się wyłącznie rachunkiem ekonomicznym.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że pies to żywe stworzenie, a nie żadna zabawka. Decyzję o przygarnięcie czworonożnego przyjaciela pod swój dach należy więc zawsze dobrze przemyśleć, a kiedy ma się już psa, to należy mu codziennie poświęcić odpowiednią ilość czasu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments