Kto odpowiada za pogryzienie przez psa za płotem?


Jako właściciele zwierzęcia automatycznie odpowiadamy za szkody przez nie wyrządzone, jednak nie za wszystkie.

Zgodnie z art. 431. § 1 kodeksu cywilnego: Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.
W praktyce jesteśmy odpowiedzialni za wybryki pupili wynikłe z naszego zaniedbania (tzw. wina nieumyślna, jeśli np. zwierzak uciekł przez dziurę w płocie i ugryzł rowerzystę) lub świadomego działania (wina umyślna, np. szczucie). Jeśli więc pies zaatakował przełożoną między sztachetami dłoń, trudno obarczyć winą właściciela posesji.
Sytuacja się odwraca, gdy pies ma możliwość przełożenia głowy przez ogrodzenie. W tym wypadku winny może być właściciel posesji, który niedostatecznie zadbał o jej ogrodzenie. Przyczyną ataku czworonoga bywa też drażnienie psa przez przechodnia. W tym wypadku właściciel nie ponosi odpowiedzialności za skutki.
W praktyce jednak trudno ustalić, jak doszło do zdarzenia (np. czy pies był drażniony), a to na właścicielu będzie spoczywał ciężar udowodnienia, że nie jest on winny.
Dobrym zwyczajem, a ostatnio często obowiązkiem narzucanym przez gminy, jest oznaczanie posesji tabliczkami z ostrzeżeniem przed psem. Jeśli ktoś mimo to wejdzie na jej teren czy choćby przełoży rękę przez płot, robi to na własne ryzyko.
Jeżeli jednak właściciel zostanie obciążony odpowiedzialnością za pogryzienie w wyniku zaniedbań, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Zależą od charakteru i zakresu wyrządzonych szkód. Oprócz odpowiedzialności cywilnej (odszkodowania), gospodarz takiej posesji może odpowiadać również karnie.
Zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń: Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. Jeżeli natomiast dojdzie do poważnego poranienia człowieka, taki czyn może być zakwalifikowany jako nieumyślne popełnienie przestępstwa zagrożone karą więzienia.
Gdy pies biega luzem w ogrodzie

  • posesja musi być starannie ogrodzona, tak aby zwierzak nie mógł wysunąć głowy na zewnątrz
  • na płocie – w dobrze widocznych miejscach – należy zawiesić tabliczki ostrzegające przed psem
  • niezależnie od umieszczenia tabliczek warto zamykać furtkę na klucz
  • trzeba uwzględnić, że wiele psów potrafi robić podkopy i przeskakiwać nawet wysokie ogrodzenia
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments