Kto pomoże, a kto nie?

fot. Shutterstock

Oprócz powszechnie znanego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami jest wiele innych fundacji powołanych do pomagania czworonogom - czy faktycznie mogą pomóc na przykład w załatwieniu tańszej sterylizacji?

Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Amicus” w Krakowie
– Niestety, my takich funduszy nie mamy, ale proszę zadzwonić do innej fundacji. Zwierzęta Krakowa takie pieniądze dostają. Podam numer do wiceprezes fundacji. Na pewno coś się da zrobić.

Zwierzęta Krakowa
– Niestety, mamy pieniądze tylko na sterylizację kotów. Proszę próbować w Krakowskim Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami, oni mają azyl i lekarzy. Jeśli to się nie uda, mogę pana zarekomendować w zaprzyjaźnionej klinice

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami
– Bezpłatna sterylizacja? Hm… Nie ma problemu. Proszę napisać do nas list z prośbą. Musimy mieć od pana oświadczenie, że właściciel psa nie jest w stanie ponieść ciężaru finansowego sterylizacji. Najlepiej podejść do nas na Floriańską. Napiszemy na miejscu i da się to załatwić za darmo. Mamy pieniądze do września, więc lepiej zrobić to szybko.

Fundacja „Medor” Przyjaciele Bezdomnych Zwierząt w Zgierzu
Pani po drugiej stronie słuchawki wyraźnie się przejęła. – Za darmo nie możemy, ale mamy tu w Zgierzu klinikę, która przeprowadzi zabieg bardzo tanio – za sto złotych. Możemy też pomóc w inny sposób. Wypożyczymy nasze ubranko, może zapewnimy dojazd. Proszę się z nami umówić i coś wymyślimy. No, ale teraz wakacje, trzeba będzie poczekać. Ewentualnie mamy lekarzy w Łodzi i oni też zrobią to po kosztach. To wszystko, co możemy zaproponować.

Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Azyl” w Białej Podlaskiej
– Nie ma takiej możliwości. Nikt panu w tej sytuacji w Białej Podlaskiej nie pomoże.

Inicjatywa dla Zwierząt w Zielonej Górze
– W Zielonej Górze tylko my to możemy zrobić. Czy ona u pana zostaje? To mała suczka? Nieduża kosztuje od 120 zł do 150 zł, ale proszę się nie martwić. Musimy się spotkać i na pewno znajdziemy jakieś wyjście. Umawiamy się na poniedziałek. Muszę napisać oświadczenie o swojej sytuacji materialnej.

Fundacja „For Animals” oddział Katowice
Jedyne, co możemy zrobić, to oddać panu swoją zniżkę, bo my nie mamy dofinansowania ani z urzędu miasta, ani z gminy. Jeśli piesek jest mały, to nie zapłaci pan więcej niż 100 zł.

Fundacja „Zmieńmy Świat” w Tarnowie
– W Tarnowie pieniądze przeznaczono tylko na bezdomne koty. Nie potrafię panu pomóc.

Radomskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, schronisko
– [śmiech] To prywatna usługa, nikt panu tego nie zrobi. Może pan próbować prosić u kierowniczki, ale wątpię. Nie ma takiej praktyki u nas.

Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Azyl” w Solcu Kujawskim
Muszę pana zmartwić. Nie mamy takich funduszy. Proszę spróbować w gabinecie weterynaryjnym pana M. Wiem, że oni mają podpisany kontrakt z miastem na sterylizację. Ale jaki, dokładnie panu nie powiem.

Fundacja Pomocy Bezdomnym Zwierzętom „Mniejsi Bracia” w Warszawie
– Boże, jak ja mogę panu pomóc? Fundacja ledwie zipie. A z jakiej dzielnicy pan jest? Z Pragi? To trzeba iść do urzędu dzielnicy. My tak robimy na Ursynowie. Gdy znajdziemy chore zwierzę albo gdy potrzebna jest sterylizacja, to idziemy do wytypowanych przez gminę lekarzy weterynarii i nam robią. Własnych pieniędzy nie mamy.

Fundacja Viva! w Warszawie
– Z jakiej dzielnicy? Praga? Proszę dzwonić do warszawskiego oddziału TOZ albo Straży dla Zwierząt. Oni dostali jakieś większe pieniądze na sterylizacje. My już nie mamy.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami
– „Tu całodobowy telefon interwencyjny towarzystwa….” – nie nagrywam się.
Następnego dnia:
– Z reguły takiej pomocy nie udzielamy, ale w szczególnych wypadkach możemy zrobić wyjątek. Proszę przyjść na dyżur, porozmawiamy.

Fundacja „Canis” w Warszawie
– Mamy talony ze zniżką 50 procent. I polecamy, bo te zabiegi są u naprawdę dobrych specjalistów. Cena pieska do 15-kg wyniesie do 250 zł. Proszę zwrócić uwagę, gdzie będzie przeprowadzany zabieg. Czasami mogą zrobić taniej, za 150 zł, ale może się zdarzyć, że wyda pan potem na leczenie psa 500 zł. W każdym razie, jeśli pan się zdecyduje na talon, to przyślemy go pocztą i od razu umówimy. A ile lat ma suczka? Kiedy miała cieczkę? Proszę pamiętać o szczepieniach!

Fundacja „Emir” w Żabiej Woli
– Nasza fundacja takich usług nie świadczy. Jeśli jest pan mieszkańcem Nadarzyna, to trzeba się zgłosić do urzędu gminy do wydziału ochrony środowiska, a jeśli z Warszawy, to do urzędu dzielnicy. Tam powinni wydać talon na sterylizację.

Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt „Arka” w Grodzisku Mazowieckim
Pani zajmująca się sprawami zwierząt jest na urlopie.
– Czyli żadnych informacji nie uzyskam?
– Niestety, nie.

Fundacja Azylu pod Psim Aniołem w Warszawie
– Czy ta suczka u pana zostanie po zabiegu? Tak? To dobrze. A gdzie ją pan znalazł? Bo zastanawiam się, do którego z wójtów możemy uderzyć o zwrot kosztów. W każdym razie w poniedziałek proszę do mnie zadzwonić. Dowiem się, kto ten zabieg zrobi nam najtaniej i czy jest możliwość wykonania go za darmo. Z pewnością, jeśli coś trzeba będzie zapłacić, to będzie to dużo mniej niż stawki obowiązujące w Warszawie.
Po pięciu minutach Fundacja oddzwania:
– Będzie pan miał to zrobione, i to w dobrej klinice (tu pada nazwa). Fundacja pokrywa koszt zabiegu w całości. Mamy tylko jeden warunek: że pan zatrzyma tego psa.

Fundacja dla Zwierząt „Argos” w Warszawie
– Pomagamy tylko zwierzętom bezdomnym. Według mnie osobom prywatnym będzie ciężko taką pomoc uzyskać. Nie słyszałem, aby ktoś to robił na szerszą skalę.

Stowarzyszenie na rzecz Odpowiedzialnej Opieki nad Zwierzętami Domowymi w Warszawie
– Zajmujemy się edukacją i pomocą dla schronisk. Nie mamy na to dofinansowania. Proszę zadzwonić do Wydziału ds. Zwierząt w Warszawie albo do Straży dla Zwierząt. Wiem, że oni mają jeszcze jakieś pieniądze na takie zabiegi.
Otrzymuję numery telefonów.

Straż dla Zwierząt w Warszawie
– Oczywiście, możemy to zrobić. Wystarczy do nas przyjść z suczką, a nasi wolontariusze zawiozą ją do lecznicy. Zostanie tam przeprowadzony zabieg, a pan tylko pieska od nas odbierze. Da pan na stowarzyszenie tyle, ile będzie mógł. To co, umawiamy się wstępnie na poniedziałek?

NIE JEST ŹLE
Poza nielicznymi wyjątkami spotkałem się z ogromnym zrozumieniem. Część oferowała to, co była w stanie – na przykład własne zniżki – czy odsyłała do zaprzyjaźnionej kliniki. Inni przynajmniej starali się doradzić, dokąd można się zwrócić. W dużych miastach właściwie po drugim lub trzecim telefonie udało mi się znaleźć miejsce, gdzie osoba niemajętna może wysterylizować bezpłatnie psa.
Dużo trudniej uzyskać taką pomoc w mniejszych miastach. Często warunkiem jej otrzymania jest zagwarantowanie, że pies z nami zostanie.
Niekiedy warto się pofatygować do fundacji osobiście. Trzeba pamiętać, że pieniędzy przeznaczonych na zwierzęta jest mało, a pomoc, której udzielają organizacje, opiera się przede wszystkim na zaufaniu, że korzystamy z niej tylko wtedy, kiedy nie mamy innego wyjścia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments