Kukurydza dla psa. Czy pies może jeść kukurydzę?


Czy kukurydza to dla psa zdrowa i bezpieczna przekąska? Dowiedz się, czy swojego domowego czworonoga możesz częstować kukurydzą!

Wiele karm suchych zawiera w swym składzie kukurydzę. Stanowi ona niezwykle tani surowiec i źródło węglowodanów niezbędnych do produkcji suchych granulek. Czy oznacza to, że kukurydza dla psa jest bezpieczna w każdej formie? Sprawdźmy!

Czy kukurydza dla psa to bezpieczna przekąska?

Kukurydza w ludzkiej kuchni występuje pod wieloma postaciami. Od gotowanych kolb, przez kukurydzę z puszki, aż do płatków kukurydzianych, wafli i popcornu. Niektóre z tych przekąsek zawierają często także dodatkowe składniki, takie jak sól, cukier czy przeróżne przyprawy Czy któryś z kukurydzianych przysmaków jest bezpieczny dla domowego czworonoga?

Kukurydza dla psa
fot. Shutterstock

Kukurydza z puszki

Pozbawiona dodatków takich jak cukier czy sól kukurydza z puszki może być bezpiecznym urozmaiceniem diety domowego pupila. Zawiera ona białko oraz witaminy A, D, E i witaminy z grupy B. Jest także bogata w błonnik, który pozytywnie wpływa na pracę jelit. Jeśli więc twój czworonóg szaleje na widok złotych ziarenek, możesz go nimi poczęstować… Byle z umiarem! Zbyt duże ilości kukurydzy mogą wywołać u psa biegunkę i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Kolby kukurydzy

Ogryzanie świeżej, soczystej kolby kukurydzy może wydawać nam się świetnym zajęciem dla naszego zwierzaka. Jednak taki gryzak nie będzie odpowiedni dla psiaka! Połknięte przez czworonoga kawałki kolby mogą podrażnić jego żołądek, a nawet utknąć w jego jelitach i całkowicie je zablokować. Jeśli przyłapiesz swojego pupila na ogryzaniu podkradzionej z kuchni kolby kukurydzy, natychmiast mu ją zabierz! Przez kilka kolejnych dni uważnie obserwuj zwierzaka i jeśli zauważysz u niego objawy bólu brzucha, wymioty, biegunkę czy utratę apetytu, od razu udaj się z nim do weterynarza.

Popcorn

Prażone ziarna kukurydzy mają wielu zagorzałych fanów. Jadnak prawdopodobnie każdy, kto miał okazję spróbować popcornu pamięta, jak niemiłą pamiątkę pozostawia po sobie ta przekąska! Twarde łuski prażonej kukurydzy potrafią wbić się w dziąsło naprawdę głęboko i powodować wyjątkowy dyskomfort. Z tego właśnie względu przy dzieleniu się popcornem z ukochanym pupilem powinniśmy naprawdę uważać. Łuska, która utknie pod psim dziąsłem, może przez długi czas pozostać przez nas niezauważona i wywołać u zwierzaka poważną chorobę zębów lub dziąseł. Łuski te nie są też trawione przez czworonoga i mogą podrażnić jego żołądek i jelita. Popcorn jest także najczęściej doprawiany dużą ilością tłuszczu i soli, które nie są wskazane dla naszych podopiecznych.

Kukurydza dla psa
fot. Shutterstock

Kukurydza dla psa – tak czy nie?

Sama kukurydza nie jest szkodliwa dla czworonoga i może stanowić dla niego wspaniały, ale okazjonalny przysmak. Przy podawaniu jej psu trzeba jednak pamiętać, by była ona pozbawiona soli, tłuszczu i przypraw. Jeśli zdecydujemy się poczęstować naszego pupila kukurydzą, musimy zadbać, by podać mu ją w bezpiecznej formie, czyli jako surowe, pojedyncze ziarenka.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments