Kundelek kontra rasowy – co mają w głowach


Psy rasowe polegają głównie na gestach właścicieli, kundelki bardziej liczą na własną pamięć – stwierdzili badacze związani z portalem Dognition i opisali to na swoim blogu.

Każdy właściciel uważa, że ma najinteligentniejszego na świecie psa, podobnie jak każdy rodzic swoje dzieci uznaje za najmądrzejsze. I oczywiście każde dziecko i każdy pies ma jakieś zdolności, jakieś swoje specyficzne cechy, które sprawiają, że przoduje w danej dziedzinie. Badacze z Dognition stwierdzili, że da się zauważyć różnice w metodach działania między kundelkami a psami rasowymi.

– Czasem wydawało mi się, że mój pies Teddy mnie nie rozumie – pisze na blogu Dognition Nick Faber – Coś mu pokazywałem, a on patrzył na mój palec, zamiast na to, co wskazuję. Potem jednak doszedłem do wniosku, że woli sam podjąć decyzję, niż skorzystać z moich wskazówek. Zastanawiałem się, jaki ma to związek z jego poprzednim życiem – wzięliśmy bowiem Teddy’ego ze schroniska. Postanowiliśmy to sprawdzić.

>>> Sprawdź, czy twój pies jest geniuszem i poznaj inne badania Dognition <<<

Jedno z zadań, które przygotowali badacze z Dognition, polegało na tym, że psy miały do wyboru dwa przysmaki. Właściciel wskazywał jeden z nich, ale to pies decydował. Okazało się, że i kundelki, i psy rasowe kierowały się gestem właściciela, ale te ostatnie robiły to konsekwentniej.

Drugie zadanie wiązało się ze zdolnością do przechowywania w pamięci uzyskanych informacji i wykorzystania ich do rozwiązywania problemów. Pies obserwował właściciela, który chowa jedzenie pod filiżanką. Następnie właściciel wskazywał inną filiżankę. Psy rasowe zwykle wybierały tę wskazaną, podczas gdy kundelki kierowały się do tej pod którą właściciel ukrył jedzenie. Poszukując go, kierowały się więc swoją pamięcią, a nie wskazówką opiekuna. 

Czego dowodzą badania? Wcale nie tego, że psy rasowe mają gorszą pamięć, nie, pamiętają tak samo jak kundelki, ale mniej na swej pamięci polegają. Skąd się to wzięło? Prawdopodobnie stąd, że psy hodowane do współpracy z człowiekiem musiały reagować na jego gesty, bo to oznaczało dla nich, że odniosą sukces. Kundelki odczytują nasze gesty, ale osiągają cel za pomocą innych metod. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments