Kynolog radzi

Jaki charakter ma ca de bou? Czy to pies dla każdego?
Pies z Majorki (ca de bou) to czworonóg o umiarkowanym temperamencie. Jest spokojny, pewny siebie i odważny. Pies pochodzący z dobrej hodowli powinien być przyjaźnie nastawiony do ludzi, – oddany rodzinie i opiekuńczy w stosunku do dzieci (trzeba jednak kontrolować ich wspólne zabawy).
Dobrze się dogaduje z innymi zwierzętami domowymi. Samce bywają jednak agresywne wobec czworonogów tej samej płci. Prawidłowo wychowany i zsocjalizowany pies z Majorki zwykle nie prowokuje bójek, ale zaczepiony może podjąć walkę. Ważne jest, aby od szczeniaka unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do konfrontacji z innymi psami.
Psy z Majorki są mało hałaśliwymi stróżami i dobrymi obrońcami – obrona stada i terytorium leży w ich naturze. Z pozoru powolne, w sytuacji zagrożenia stają się szybkie i nieustępliwe.
Są inteligentne, chętnie się uczą. Ciągnięcie dziecka na sankach lub tropienie sprawia im dużo radości. Lubią ruch i choć nie wymagają regularnych treningów, to trzeba im zapewnić codziennie dłuższy spacer.
Ze względu na silny charakter ca de bou wskazane jest, by ich właścicielami były osoby konsekwentne, stanowcze i zrównoważone – najlepiej mające doświadczenie w wychowywaniu ras o podobnej psychice.

Co kryje za swą niewielką posturą pinczer miniaturowy?
Pinczer miniaturowy, nazywany często ratlerkiem, powinien z wyglądu przypominać dobermana w wersji mini. Jak na swoje niewielkie rozmiary jest wyjątkowo odważny. Z reguły nieufny wobec obcych, nie powinien jednak wykazywać agresji.
Ma miłe usposobienie i mocno przywiązuje się do rodziny. Zwykle wybiera jedną osobę, którą obdarza największym uczuciem i bywa zazdrosny o jej względy. Nie nadaje się raczej na towarzysza dla małego dziecka.
Jest psem czujnym i niestety często dość hałaśliwym. Wymaga prawidłowej socjalizacji w wieku szczenięcym. Ma silny charakter i jeśli nie zapewnimy mu kontaktów z ludźmi i innymi psami, może sprawiać problemy wychowawcze.
Pinczer miniaturowy jest inteligentny, łatwo się uczy i precyzyjnie wykonuje polecenia. Wesoły i skory do zabawy, potrzebuje regularnych spacerów, w przeciwnym wypadku może się stać nadpobudliwy. Należy do ras długowiecznych.