Kynolog radzi


Jaki charakter ma ca de bou? Czy to pies dla każdego? Co kryje za swą niewielką posturą pinczer miniaturowy?

Jaki charakter ma ca de bou? Czy to pies dla każdego?
Pies z Majorki (ca de bou) to czworonóg o umiarkowanym temperamencie. Jest spokojny, pewny siebie i odważny. Pies pochodzący z dobrej hodowli powinien być przyjaźnie nastawiony do ludzi, – oddany rodzinie i opiekuńczy w stosunku do dzieci (trzeba jednak kontrolować ich wspólne zabawy).
Dobrze się dogaduje z innymi zwierzętami domowymi. Samce bywają jednak agresywne wobec czworonogów tej samej płci. Prawidłowo wychowany i zsocjalizowany pies z Majorki zwykle nie prowokuje bójek, ale zaczepiony może podjąć walkę. Ważne jest, aby od szczeniaka unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do konfrontacji z innymi psami.
Psy z Majorki są mało hałaśliwymi stróżami i dobrymi obrońcami – obrona stada i terytorium leży w ich naturze. Z pozoru powolne, w sytuacji zagrożenia stają się szybkie i nieustępliwe.
Są inteligentne, chętnie się uczą. Ciągnięcie dziecka na sankach lub tropienie sprawia im dużo radości. Lubią ruch i choć nie wymagają regularnych treningów, to trzeba im zapewnić codziennie dłuższy spacer.
Ze względu na silny charakter ca de bou wskazane jest, by ich właścicielami były osoby konsekwentne, stanowcze i zrównoważone – najlepiej mające doświadczenie w wychowywaniu ras o podobnej psychice.

Co kryje za swą niewielką posturą pinczer miniaturowy?
Pinczer miniaturowy, nazywany często ratlerkiem, powinien z wyglądu przypominać dobermana w wersji mini. Jak na swoje niewielkie rozmiary jest wyjątkowo odważny. Z reguły nieufny wobec obcych, nie powinien jednak wykazywać agresji.
Ma miłe usposobienie i mocno przywiązuje się do rodziny. Zwykle wybiera jedną osobę, którą obdarza największym uczuciem i bywa zazdrosny o jej względy. Nie nadaje się raczej na towarzysza dla małego dziecka.
Jest psem czujnym i niestety często dość hałaśliwym. Wymaga prawidłowej socjalizacji w wieku szczenięcym. Ma silny charakter i jeśli nie zapewnimy mu kontaktów z ludźmi i innymi psami, może sprawiać problemy wychowawcze.
Pinczer miniaturowy jest inteligentny, łatwo się uczy i precyzyjnie wykonuje polecenia. Wesoły i skory do zabawy, potrzebuje regularnych spacerów, w przeciwnym wypadku może się stać nadpobudliwy. Należy do ras długowiecznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments