Kynolog radzi


Jaki charakter ma chihuahua długowłosa? Czy cane corso italiano wymaga czasochłonnej pielęgnacji i opieki?

Jaki charakter ma chihuahua długowłosa?
Obie odmiany chihuahua – długowłosa i krótkowłosa – różnią się jedynie rodzajem szaty. Wbrew pozorom te małe pieski mają charakter, są żywiołowe i wesołe. Mocno przywiązują się do właściciela i chętnie mu towarzyszą. Serdeczne wobec domowników, doskonale sprawdzą się jako przyjaciele starszych dzieci. Mogą godzinami przesiadywać na kolanach.

Pewne siebie i odważne – często ponad miarę – wobec nieznajomych bywają nieufne i zwykle mija trochę czasu, zanim ich zaakceptują. Z natury ciekawskie i czujne, wykazują spory instynkt stróżowania. Są tolerancyjne w stosunku do innych zwierząt, ale najlepiej się czują w towarzystwie małych czworonogów. Bywają natomiast zadziorne wobec obcych psów, nawet dużo większych od siebie – trzeba więc uważać, aby nie stała się im krzywda.

Chihuahua są inteligentne, chętnie się uczą – zarówno zasad posłuszeństwa, jak i sztuczek. Choć aktywne, zadowolą się umiarkowaną ilością ruchu. Są raczej odporne na warunki atmosferyczne, ale nie lubią deszczu i dużego mrozu, natomiast latem należy je chronić przed zbyt długim przebywaniem na słońcu.

Czy cane corso italiano wymaga czasochłonnej pielęgnacji i opieki?
Cane corso italiano to potomek starożytnych molosów. Jego przodków używano podobno do polowania na grubego zwierza, pilnowania stad, pomocy rzeźnikom i do pościgów za zbiegami. Dzisiejszy przedstawiciel tej rasy to głównie towarzysz rodziny (preferuje zwykle jedną osobę), doskonały stróż, obrońca i sportowiec. Nie nadaje się jednak dla niedoświadczonego właściciela, gdyż w nieodpowiednich rękach może się stać niebezpieczny. Ma duży temperament, silny charakter i spore wymagania szkoleniowe. Potrzebuje wiele ruchu i odpowiednich treningów. Lubi pracę z człowiekiem.

Prawidłowo żywiony i pielęg­nowany długo zachowuje dobrą kondycję. Powinien dostawać karmę wysokiej jakości, uzupełnioną substancjami chroniącymi stawy – glukozaminą i chondroityną (rasa miewa skłonności do dysplazji stawów biodrowych). Ponieważ u dużych psów istnieje ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka, dzienną porcję pożywienia trzeba podzielić przynajmniej na dwa posiłki.

Pielęgnacja krótkiej sierści cane corso italiano jest niekłopotliwa – wystarczy ją wyczesywać od czasu do czasu gęstym metalowym grzebieniem, zgrzebłem i gumową rękawicą. W okresach linienia należy to robić częściej, aby szybciej się pozbyć martwego włosa. Po zabiegu można przetrzeć psa irchą lub flanelową szmatką. Kąpiemy go w miarę potrzeby w szamponie dla psów krótkowłosych. Trzeba też regularnie kontrolować stan uszu, zębów i obcinać zbyt długie pazury.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments