Labki górą

fot. istockphoto.com

American Kennel Club ogłosił doroczną listę najpopularniejszych ras psów w Stanach Zjednoczonych. Bezapelacyjnym zwycięzcą (po raz 18. z rzędu) został labrador retriever.

W 2008 roku zarejestrowano ponad dwa razy więcej psów tej rasy niż jakiejkolwiek innej, co sugeruje, że i w najbliższych latach labradory nie oddadzą  przewodnictwa. Co ciekawe wspinaczkę ku górze tabeli kontynuuje buldog angielski. W poprzednim rankingu po 70 latach nieobecności awansował do pierwszej dziesiątki, a w tym wspiął się już na miejsce ósme. – Wesoły labek może nadal panować, ale łagodny i łatwo przystosowujący się buldog angielski zyskuje coraz większą popularność jako ulubieniec rodziny – mówi rzeczniczka AKC Lisa Peterson.

Miejsca od drugiego do siódmego w rankingu zajmują te same rasy, co w roku poprzednim, i są to kolejno: yorkshire terrier, owczarek niemiecki, golden retriever, beagle, bokser i jamnik. Ósmy jest wspomniany buldog angielski, dziewiąty pudel, a dziesiąty shih tzu.

Wśród ras, których popularność rośnie najbardziej – zwłaszcza wśród mieszkańców miast – są buldog francuski (wzrost o 467 proc.), cavalier king charles spaniel (+ 209 proc.) i gryfonik brukselski (+ 73 proc.). Po przeciwnej stronie plasują się lhasa apso (spadek popularności o 80 proc.), rottweiler (- 76 proc.), schipperke (- 75 proc.) i basset hound (- 66 proc.). MC
 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments