Labki wciąż na czele


Labardory po raz 19. otwierają listę najpopularniejszych ras psów w Stanach Zjednoczonych ogłoszoną przez American Kennel Club.

Sensacją rankingu 2009 r. jest to, że na drugim miejscu – po raz pierwszy od ponad 30 lat uplasował się owczarek niemiecki, spychając tym samym na trzecią pozycję yorkshire terriera. Kolejne miejsca zajmują podobnie jak w 2008 r.: golden retriever, beagle i bokser. Plasujące się wtedy jako siódme jamniki, zostały zdeklasowane przez buldogi angielskie, które od trzech lat pną się w górę (2007 – 10. miejsce, 2008 – 8.). Przedostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce zajęły jak rok wcześniej pudle, a ostatnie – shih tzu.
– Labradory królują w Ameryce od prawie dwóch dekad za sprawą ich lojalności i łagodnej natury. Jednak owczarek niemiecki stał się ostatnio popularny ze względu na coraz większą wagę przykładaną do tego, że zapewnia on bezpieczeństwo zarówno w domu, jak i poza nim. Okrzyknięty mianem najlepszego na świecie psa policyjnego, obronnego i służbowego jest też idealnym towarzyszem rodziny  – mówi Lisa Peterson, rzeczniczka prasowa AKC.
Co będzie za rok? Nikt tego nie wie, ale można podejrzewać, że labradorom coraz trudniej będzie utrzymać swoją pozycję, zważywszy, że w 2009 r. przegrały walkę o pierwsze miejsce w 13 miastach Stanów Zjednoczonych (w 2008 r. tylko w dwóch). W siedmiu pokonały je owczarki niemieckie, w czterech yorkshire terriery, w jednym buldogi angielskie i w kolejnym bulteriery. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments