Leczą białaczkę u psów i ludzi


Psy cierpiące na różne typy nowotworów krwi będą miały nowe możliwości leczenia dzięki współpracy specjalistów, szukających sposobów, jak pomóc zarówno psom, jak i ludziom.

Ogranicza niekontrolowany rozwój nowotworu, blokując białko, które uniemożliwiając innym białkom opuszczanie jądra komórkowego i swobodne przemieszczanie się, powoduje śmierć komórki – tak działa Verdinexor, lek, który opracowali naukowcy z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Stanowego w Ohio w Stanach Zjednoczonych, informuje magazyn „Science Daily”.  To pierwsza od ponad 20 lat nowa terapia, która może być zastosowana, gdy najlepszy przyjaciel człowieka zapadnie na białaczkę, która należy do najpowszechniejszych typów nowotworów u psów.

Lek przeszedł już badania przedkliniczne, w których brała między innymi udział Cheryl London, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Stanowego w Ohio. Wstępne badania przeprowadzone na psach wykazały, że w 30 proc. przypadków rozwój choroby został zatrzymany.  Cheryl London zwraca uwagę, że ponieważ nowy lek ma postać pigułek, opiekunowie psów nie musieliby już co tydzień odwiedzać gabinetu weterynaryjnego, by zwierzak otrzymał kroplówkę lub zastrzyk konieczne w prowadzeniu chemioterapii.

Co ciekawe Cheryl London współpracuje z naukowcami zajmującymi się badaniami nad podobnym do Verdinexoru lekiem dla ludzi cierpiących na różne odmiany nowotworu krwi. Wiąże się to z tym, że nowotwory, na które cierpią ludzie i psy, są niekiedy bardzo podobne. Ponieważ podczas badań nad lekiem dla psów zauważono, że powoduje on spadek apetytu, postanowiono zlikwidować ten efekt uboczny za pomocą sterydów. Naukowcy zajmujący się lekiem dla ludzi, dzięki współpracy z lekarzami weterynarii, będą mogli od razu zlikwidować ten efekt uboczny. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments