Lęk przed pobratymcami


Czy to naturalne, że szczeniak boi się innych psów?

Każdy szczeniak w jakimś stopniu odczuwa i okazuje lęk przed dorosłymi psami, zwłaszcza samcami. Ma mu to zagwarantować bezpieczeństwo, ponieważ okazanie uległości znacznie zmniejsza ryzyko, że zostanie zaatakowany.
Nadmierny lęk zazwyczaj mija – pod warunkiem że szczeniak ma możliwość częstych kontaktów z czworonogami różnej płci i w różnym wieku. W miarę możliwości należy dawać psom jak najwięcej swobody we wzajemnych kontaktach. Trzymanie obwąchujących się czworonogów na smyczach jest niebezpieczne – gdy są na uwięzi, język ich ciał jest nienaturalny.

Jeśli czasami nasz piesek okazuje lęk, nie bierzmy go na ręce, nie przytulajmy. Taki sygnał odebrałby prawdopodobnie jako pochwałę swego zachowania, a nie jako próbę pocieszenia go. Pochwała należy mu się wtedy, gdy nie okazał lęku wobec czegoś, czego w przeszłości się bał.

Zwłaszcza w okresie szczenięctwa naszego pupila unikajmy kontaktów z agresywnymi czworonogami. Jeśli mamy wątpliwości co do zachowania jakiegoś psa, zanim dopuścimy do kontaktu między nim a naszym szczeniakiem, spytajmy drugiego właściciela, czy będzie to bezpieczne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments