Maliny dla psa. Czy pies może jeść maliny?


Maliny to pyszne, aromatyczne owoce, które rosną w lasach i przydomowych ogródkach. Czy możemy nimi poczęstować domowego czworonoga?

Maliny to prawdziwy smak lata! Soczyste, różowe owoce znaleźć można zarówno w leśnych i przydrożnych zaroślach, jak i w ogródku. Owoce malin stanowią doskonałą przekąskę i pyszny dodatek do lodów, deserów i ciast. Wspaniale smakują także zerwane prosto z krzaczka. Czy pies też może jeść maliny?

Co zawierają maliny?

Na świecie istnieje ponad 200 gatunków malin, które różnią się od siebie kolorem (od białego, przez czerwony, aż do czarnego) i zawartością poszczególnych składników pokarmowych. Przeciętnie owoce malin składają się w ponad 85% z wody, w około 4% z cukrów, w ponad 6% z błonnika, a także ze śladowych ilości białka i tłuszczu. Niezwykle wysoka zawartość błonnika w malinach wynika z ich specyficznej budowy. Każdy owoc składa się z ponad stu zawierających sok i pestkę „torebek” zbudowanych z włókna pokarmowego. Różowe, soczyste owoce to także doskonałe źródło witaminy C i manganu. Poza tym w malinach znajdują się stosunkowo niewielkie ilości niacyny, witaminy B6, B9, witaminy E i K, a także żelaza, magnezu i cynku. Natomiast swoje prozdrowotne działanie maliny zawdzięczają zawartości kwasów organicznych, pektyn i związków śluzowych. Mają one działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne i wspomagają pracę jelit.

Czy pies może jeść maliny?

Maliny mogą znaleźć się w diecie domowego czworonoga, nie zawierają bowiem żadnych szkodliwych dla psów substancji. Wysoka zawartość błonnika może natomiast powodować biegunkę u psów z wrażliwym żołądkiem, dlatego owoce te należy ostrożnie dawkować zwierzakowi. Psiakowi można podawać maliny zarówno surowe w całości, jak i rozdrobnione. Można je także zblendować wraz z innymi owocami i podać czworonogowi w zabawce typu kong. Trzeba jednak unikać malin w syropie lub suszonych, które mogą zawierać znaczne ilości cukru i niewskazane dla psa konserwanty.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments