Małpka czy diabełek?

fot. www.facebook.com

Niewielki piesek o czarnym umaszczeniu, włosach niedbale sterczących na wszystkie strony jak u diabełka i z pyszczkiem małpki, czyli pinczer małpi pokonał 2721 psów, które wzięły udział w słynnej wystawie Westminster Kennel Club Dog Show, która po raz 137. odbyła się w Nowym Jorku.

Zwycięzca nosi imię Banana Joe V Tani Kazari, ma pięć lat, pochodzi z Holandii i jest wielokrotnym championem. Jego właściciele to Tina Truesdale i Mieke Coijmans. Kiedy sędzia Michael J. Dougherty ogłosił, że Banana Joe został Best in Show, handler Ernesto Lara z radości uniósł pupila wysoko w górę. Sędziego, oprócz pięknego pyska i doskonałej budowy, urzekła w Banana Joe poważna komiczna mina.

Rasa pinczer małpi, którą reprezentuje BIS wystawy WKC, zaliczana jest do II grupy FCI. Wyróżnia ją wyjątkowe przywiązanie do opiekuna, radosny charakter i silny instynkt myśliwski – szczególnie muszą się przed tymi psami strzec gryzonie. Wśród czworonogów zarejestrowanych w ZKwP w 2012 roku nie ma ani jednego zwierzaka tej rasy. Także w Stanach Zjednoczonych dopiero w ubiegłym roku zyskał nieco na popularności, o czym świadczy 138. miejsce w rankingu American Kennel Club. Nawet w Niemczech, skąd pochodzi ta oryginalna rasa, populacja jej przedstawicieli jest nieliczna, choć najstarsze wizerunki ich protoplastów pochodzą z XV wieku.

Westminster Kennel Club Dog Show odbywa się nieprzerwanie od 1877 roku. Ani pogoda, ani dwie wojny światowe nie zakłóciły organizacji wystawy. Zawsze odbywa się ona w poniedziałek i wtorek po pierwszym weekendzie lutego. W tym roku były to 11 i 12 lutego. Pies, który zdobywa tytuł Best In Show, ma wiele dodatkowych obowiązków. Zgodnie z tradycją następnego dnia po zakończeniu wystawy otwiera sesję nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych, uruchamiając charakterystyczny dzwonek. Jest gościem wielu stacji telewizyjnych, a także wielu znanych osób.

Banana Joe, jak wielu jego poprzedników, został oficjalnie przyjęty przez Donalda Trumpa, jednego z najbogatszych ludzi na świecie, który jest też wielkim miłośnikiem psów.

Podczas pobytu w słynnej nowojorskiej restauracji Sardin Banana Joe spotkał się z projektantem mody Michaelem Korsem, który stwierdził, że taki laureat Best in Show to przełom i niewykluczone, iż jego awangardowy wygląd wyznaczy nowy trend w modzie.

Najpiękniejszy pies westminsterskiej wystawy wziął także udział w przedstawieniu „The Mistery of Edwin Drood” na Broadwayu, podczas którego wcielił się w postać Macaco, granego na co dzień przez mieszańca yorka z maltańczykiem.

Po raz pierwszy w historii tegoroczna wystawa odbywała się nie tylko w słynnym Madison Sqaure Garden, ale także w przestronnych halach Piers 92/94, położonych nad rzeką Hudson. Jedyną polską rasą uznawaną przez Westminster Kennel Club i dopuszczoną do konkursu był polski owczarek nizinny. PK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments