Mały wiercipięta

fot. Shutterstock

Schipperke to mały pies z dużą osobowością, odważny i inteligentny

„Schipperke” to po flamandzku „mały pasterz”, „pastuszek”. W wielu źródłach można znaleźć pogląd, że słowo „schipperke” pochodzi od „schipper” – „kapitan”, a pieski te pływały niegdyś na holenderskich i belgijskich barkach. Jest to jednak legenda stworzona przez brytyjskich hodowców.

Wcielenie diabła
Tymczasem schipperke jest bliskim kuzynem owczarków belgijskich. Pierwsza wzmianka o podobnych pieskach znajduje się w XV-wiecznej kronice mnicha Wenceslasa, który widział w małym, czarnym flamandzkim psie… wcielenie diabła!

Lepiej udokumentowana jest historia późniejsza. W XVII wieku w okolicach położonego w Brabancji (prowincja Belgii) miasta Leuven rozpowszechnione były psy pasterskie zwane „Leuvenaar”. Selekcję tej starej rasy poprowadzono w dwóch kierunkach. Większe psy dały początek owczarkom belgijskim, zaś najmniejsze wykorzystywano do tępienia gryzoni i pilnowania drobiu. To właśnie te ostatnie pieski są przodkami współczesnych schipperke. Z upodobaniem trzymali je brukselscy szewcy. Cech szewców organizował nawet konkursy piękności, na których porównywano nie tyle urodę psów, co ich piękne, ozdobne obroże.

Zamieszanie z kolorami
Pod koniec XIX wieku rasa była rozpowszechniona już w całej Belgii. Wtedy zainteresowali się tymi psami hodowcy brytyjscy, którzy zaczęli je masowo wykupywać. Zaniepokoiło to belgijskich kynologów, którzy w 1888 roku założyli klub i stworzyli pierwszy wzorzec. Już w 1890 roku powstał brytyjski klub schipperke.

Na początku XX wieku rasa była jednak wciąż niewyrównana. Krzyżówki z innymi psami spowodowały pojawienie się różnych kolorów, np. belgijska królowa Maria-Henrietta miała brązowego schipperke. W Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i RPA obok czarnego dopuszczalny jest także kolor brązowy, blond i kremowy. FCI i AKC uznają tylko czarny. Rozkwit rasy nastąpił w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie największą popularnością cieszy się w USA i Szwecji.

Kandydat na sportowca
Schipperke jest małym, lecz solidnie zbudowanym pieskiem w typie szpica. To wiercipięta, który wszędzie wtyka nos. Źle znosi izolację i pozostawienie samemu sobie. Mocno przywiązuje się do właściciela. Uwielbia przesiadywać na kolanach. Nadaje się na towarzysza starszych dzieci, które nie będą go traktować jak zabawki.
Nieufność do obcych i czujność czyni z niego dobrego stróża. Z racji rozmiarów nie jest oczywiście w stanie skutecznie pełnić roli obrońcy, ale doskonale sprawdza się jako „dzwonek alarmowy”.

Ten inteligentny pies lubi aportować. Jeśli szkolenie jest oparte na bodźcach pozytywnych, to uczy się bardzo szybko. W USA schipperki robią furorę w agility, flyballu i obedience. Jednak żeby osiągnąć dobre wyniki, zaleca się rozpoczynać pracę już ze szczenięciem.

Pies na długie lata
W stosunku do innych psów schipperke jest zwykle przyjazny, ale sprowokowany – bywa nieustępliwy. Ze względu na jego przeszłość tępiciela gryzoni, z innymi domowymi zwierzętami najlepiej zapoznać go, gdy jest jeszcze malutki. Są wtedy duże szanse, że potraktuje je jak domowników, a nie potencjalne ofiary.
Schipperke lubi długie spacery. Jest wytrzymały, godzinami może biegać, skakać i pływać. Dzięki zdolnościom przystosowawczym sprawdza się jednak także jako towarzysz ludzi mniej aktywnych i starszych.

Długowieczny schipperke rzadko choruje. Jest niewybredny i lubi jeść. Szczenię potrzebuje karmy wysokoenergetycznej, dorosłe psy miewają tendencję do tycia. Jego szata jest odporna na warunki atmosferyczne, a pielęgnacja łatwa – wystarczy szczotkować raz na dwa tygodnie. Do Polski para psów tej rasy przyjechała w ubiegłym roku ze Szwecji. Pod koniec roku planowany jest jej pierwszy miot.

Za pomoc dziękujemy hodowli Gaucho Izabeli Głowackiej

Poznajmy się: Schipperke, I gr. FCI (owczarki i psy pasterskie)

Kraj pochodzenia: Belgia
Charakter: doskonały stróż, nieufny w stosunku do obcych, aktywny i ciekawski; niektóre osobniki bywają szczekliwe
Wielkość: nie sprecyzowana we wzorcu, ok. 30 cm
Waga: 3-9 kg, zwykle 4-7 kg
Szata: prosty, gęsty, twardy włos okrywowy oraz miękki i gęsty podszerstek tworzą doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi; włos jest krótki na głowie, uszach i przodzie kończyn; na szyi, zwłaszcza u samców, układa się w kryzę; na brzuchu, tyle kończyn i ogonie tworzy lekkie pióro
Maść: czarna
Długość życia: Schipperke są długowieczne, nierzadko dożywają 15-16 lat
Podatność na szkolenie: duża
Aktywność: aktywny, choć czuje się dobrze nawet w małym mieszkanku Koszty utrzymania: 70-150 zł miesięcznie
Odporność/podatność na choroby: odporny
Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest tylko jedna hodowla, szczeniąt tej rasy jeszcze nie było
Cena psa z rodowodem: 3000 zł

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments