Melatonina na lęki

fot. Shutterstock

Czy psu, który boi się huku, może pomóc podawanie hormonu?

Melatoniny używa się jako środka pomocnego w leczeniu fobii dźwiękowych. Hormon ten wydzielany jest przez szyszynkę (niewielki gruczoł dokrewny umiejscowiony w mózgu) po zapadnięciu ciemności. Reguluje on rytm snu i czuwania.

Dostępny w aptekach hormon stosuje się w leczeniu bezsenności. Stwierdzono, że melatonina działa także uspokajająco na zestresowane zwierzęta i łagodzi objawy nerwicowe.

Nicholas Dodman i Linda Aronson, lekarze weterynarii ze Stanów Zjednoczonych, wypróbowali ten środek w leczeniu fobii dźwiękowych u psów. Dr Aronson początkowo testowała działanie melatoniny na swojej suczce rasy bearded collie i była zaskoczona rezultatami. Suczka, która panicznie bała się grzmotów, po podaniu melatoniny przestała na nie reagować. Nie była się przy tym ospała, lecz pozostała bystra i ożywiona. Następnie lekarze zastosowali hormon u innych psów bojących się różnych dźwięków i uzyskali podobne rezultaty.

Melatonina nie pomaga wszystkim psom, ale na podstawie dotychczasowych obserwacji jej skuteczność w leczeniu fobii dźwiękowych określa się na mniej więcej 80 proc. Ponieważ działa przez wiele godzin, można ją podać psu nawet dzień przed spodziewanymi hałasami. Choć jest to środek uważany za naturalny i dostępny w aptekach, istnieją pewne ograniczenia w jego stosowaniu. Dlatego przed użyciem melatoniny należy koniecznie zasięgnąć porady opiekującego się psem lekarza weterynarii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments